fbpx
Wiadomości

ZUS rozpatrzył już 82 proc. wniosków o 500 plus na kolejny okres

W ciągu dwóch tygodniu do ZUS-u wpłynęło 1,8 mln wniosków o 500 plus na nowy okres wypłat. Wnioskami objęto ok. 2,8 mln dzieci. 82 proc. wniosków jest już rozpatrzona. Wypłaty świadczeń ruszą w czerwcu.

Od początku lutego rodzice i opiekunowie składają wnioski o 500 plus na dalszy okres wypłat. W województwie kujawsko-pomorskim do ZUS-u wpłynęło ich 89 tys.  Najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy Bydgoszczy- 14,4 tys., Torunia-8,6 tys. i powiatu inowrocławskiego- 6,9 tys. Najmniej wpłynęło ich w powiecie radziejowskim – 1,4 tys. – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną, co jest ogromnym ułatwieniem dla rodziców. Bardzo wygodnym i szybkim sposobem złożenia wniosku o 500 plus jest aplikacja mZUS, którą można pobrać na swojego smartfona lub tablet ze sklepu Google Play,  Apple App Store. Wniosek o świadczenie można także złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Proces przyznawania świadczeń idzie sprawnie, ZUS przyznał już 82 proc. świadczeń na ponad 2,4 mln dzieci. Wypłaty świadczeń ruszą w czerwcu.

Aby nie mieć przerwy w wypłacie świadczenia wniosek o 500 plus na dalszy okres należy złożyć do 30 kwietnia. Jeśli będzie on kompletny i prawidłowy, to ZUS wypłaci pieniądze do 30 czerwca – przypomina Krystyna Michałek.

Gdy  wniosek zostanie złożony w maju – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem od czerwca. Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem od czerwca. Złożenie wniosku po 30 czerwca będzie skutkować wypłatą świadczenia tylko z wyrównaniem od miesiąca, w którym wpłynął wniosek. Nie dotyczy to, rodziców, którym urodziło się dziecko. Oni mają 3 miesiące na złożenie wniosku.

Pamiętajmy, że jakakolwiek nieprawidłowość we wniosku o świadczenie 500 plus, brak dołączenia odpowiednich załączników wymaga dodatkowej weryfikacji i przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, co wydłuża czas rozpatrzenia wniosku i przekłada się na termin wypłaty świadczenia.- dodaje rzeczniczka.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji