fbpx
Wiadomości

Zaproszenie- „Żydzi włocławscy i ich zagłada 1939-1945”.

16 października we Włocławskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu odbędzie się spotkanie pn. „Żydzi włocławscy i ich zagłada 1939-1945”. Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Ładowarka w związku z obchodami 80. rocznicy napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę.

Gościem Fundacji Ładowarka będzie dr Aneta Baranowska, pracownik naukowy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, specjalizująca się w socjologii wojska. Pani doktor jest autorką wydanej w 2005 roku książki pt. „Żydzi włocławscy i ich zagłada 1939-1945”.

Ludność żydowska Włocławka w okresie międzywojennym stanowiła ważny ośrodek diaspory na terenie Polski. Ze względu na swoją kulturę, mentalność i obyczajowość różniła się znacznie od innych narodowości zamieszkujących miasto. To liczne i prężne skupisko Żydów w wyniku realizacji hitlerowskiej polityki eksterminacji uległo niemal całkowitej zagładzie. Holocaust przeżyli nieliczni…

Prelekcja dr Baranowskiej odbędzie się w ramach cyklu wydarzeń organizowanych przez Fundację Ładowarka w związku z obchodami 80. rocznicy napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę mówi Dominik Cieślikiewicz, Prezes Zarządu Fundacji Ładowarka. Do tej pory zorganizowaliśmy pokaz filmu „Pianista” w reż. Romana Polańskiego (1 września we współpracy z CK Browar B. i Fundacją Ari Ari), 14 września br. w parku Łokietka zasadziliśmy dąb pamięci ku czci włocławian – ofiar II wojny światowej, a 24 września w rocznicę spalenia przez Niemców Starej Wielkiej Synagogi przy ul. Żabiej zaprezentowaliśmy kilkadziesiąt zdjęć, pochodzących z archiwum przedwojennej rodziny żydowskiej z Włocławka, które są w posiadaniu Łukasza Daniewskiego, włocławskiego historyka i popularyzatora historii naszego miasta. Wydarzenie zostało zorganizowane na dziedzińcu Włocławskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (instytucja ta jest partnerem organizowanych przez Fundację Ładowarka obchodów), a prezentacja została wyświetlona na ścianie bloku mieszkalnego, w miejscu którego znajdowała się jedna z dwóch włocławskich synagog. Niebawem zaprosimy włocławian na kolejne wydarzenia. 

Spotkanie „Żydzi włocławscy i ich zagłada”, któremu towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna, odbędzie się 16 października br. we Włocławskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Żabiej 12A. Początek o godz. 16:30. Wstęp wolny.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji