fbpx
Testowy baner
Wiadomości

[WYWIAD] Prezydent Wojtkowski: Życzyłbym sobie, aby te wybory zostały przeprowadzone, spokojnie, kulturalnie, w poszanowaniu zasad państwa demokratycznego ,aby nie uciekać się do żadnych sztuczek…

Z prezydentem Markiem Wojtkowskim rozmawiamy o dobiegającej końca kampanii, reakcjach mieszkańców podczas spotkań , jakie odbywali włocławscy samorządowcy ,a także o tym, dlaczego Rafał Trzaskowski, którego włodarz Włocławka popiera to najlepszy kandydat na najwyższy urząd w państwie.

Kinga Maślanka: Jeszcze chwila i nastanie…cisza. Proszę o podsumowanie kampanii Rafała Trzaskowskiego , w którą osobiście był Pan zaangażowany wraz z radnymi oraz członkami Platformy Obywatelskiej we Włocławku? Czy to był trudny czas?

Prezydent  Marek Wojtkowski: Pani redaktor uważam, że była to trudna, długa i nietypowa kampania i takiej w ostatnich 30- latach jeszcze nie mieliśmy. Wybory zaplanowane w maju nie odbyły się jak wiadomo z powodu pandemii, osobiście zająłem w tej sprawie zdecydowane stanowisko- bo w tym trudnym czasie po prostu tych wyborów nie mogłem przeprowadzić w naszym mieście.

Kinga Maślanka: Pandemia pokrzyżowała pewne plany i zapewne nie był to czas o jakim wszyscy w Polsce marzyli. Co jeszcze według Pana było trudnego?

Prezydent Marek Wojtkowski: Emocje…Do tej pory nigdy nie widziałem takich emocji zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych.

Kinga Maślanka: To może najpierw porozmawiamy o tych pozytywnych, które czego bądź kogo dotyczyły?

Prezydent Marek Wojtkowski: Kandydata, którego popieram Rafała Trzaskowskiego.Przede wszystkim mega pozytywne emocje to kwestia zebrania podpisów poparcia 2 miliony w ciągu kilku dni – to jest po prostu rzecz nie spotykana .Entuzjazm ludzi, który ich ogarnął i…nadzieja na zmianę systemu.

Kinga Maślanka: Pozytywy już znamy ,przechodzimy do negatywów…

Prezydent Marek Wojtkowski: Tak jak wspomniałem na początku naszej rozmowy , takiej kampanii jeszcze nie widziałem. O tym co wylewało się z telewizji publicznej, której dodam nie oglądam , ale też to co zostało wyartykułowane przez najwyższych urzędników w państwie-prezydenta, premiera,ministrów -nie ma innego określenia na to jak po prostu -hejt. Uważam, że nie jest godne, aby w państwie demokratycznym tak zachowywać się w stosunku do kontrkandydata opcji, która w tej chwili rządzi.Konsekwencje takiego zachowania, ta nienawiść, która została w jakiś sposób wydobyta, takie gorsze elementy natury człowieka, będą odczuwalne przez wiele najbliższych lat.

Kinga Maślanka: Panie Prezydencie, jak to zawsze bywa szczególnie w gorącym okresie kampanii, kandydaci wzajemnie się krytykują są i tacy ,którzy wzajemnie się obrażają. Pana kandydat w tej kampanii nigdy nie krytykował swojego  rywala?

Prezydent Marek Wojtkowski: Rafał Trzaskowski nigdy nie używał w tej kampanii argumentum ad personam, oczywiście krytykował obecnego prezydenta i władzę, ale była to zawsze krytyka czysto polityczna . Z jego ust nie usłyszałem żadnych kalumnii kłamstw, fałszerstw, rzeczy których dopuszczali się kontrkandydaci .Powiem szczerze, że zastanawiam się, w którym kierunku teraz jako państwo pójdziemy…

Kinga Maślanka: Rafał Trzaskowski to najlepszy kandydat na prezydenta RP, ponieważ?

Prezydent Marek Wojtkowski: Ponieważ jest człowiekiem pod każdym względem świetnie przygotowanym do tej funkcji. Kontakty międzynarodowe ,wykształcenie, znajomość języków obcych, kultura, obycie…

Kinga Maślanka: A co może pan powiedzieć o kampanii prowadzonej tutaj we Włocławku ?

Prezydent Marek Wojtkowski: Jeśli chodzi o nasze miasto myślę, że nie było takich nadmiernych emocji , a kampania była prowadzona przez nas na rzecz Rafała Trzaskowskiego, jak i przez drugą stronę w sposób kulturalny i obyło się bez żadnych niepotrzebnych  emocji i incydentów. Gdzieś na ulicach Włocławka spotykaliśmy się dość często z przedstawicielami kontrakandydata, prowadziliśmy tą kampanię w ramach powiedzmy takich reguł demokratycznych , przekonując ludzi, aby to właśnie na naszego kandydata oddali głos.

Kinga Maślanka: Czy na dzień dzisiejszy może Pan powiedzieć, że wygranym będzie ten czy ten kandydat?

Prezydent Marek Wojtkowski: Na dzień dzisiejszy wynik jest wielka niewiadomą, myślę że również w niedzielę jeszcze w 100 % go nie poznamy , dopiero będzie wszystko wiadomo w momencie kiedy głosy zostaną dokładnie policzone. Życzyłbym sobie, aby te wybory zostały przeprowadzone, spokojnie, kulturalnie, w poszanowaniu zasad państwa demokratycznego , aby nie uciekać się do żadnych sztuczek – niech po prostu Polacy wybiorą prezydenta naszego  kraju.

Kinga Maślanka: Jeśli Pana kandydat przegra…to?

Prezydent Marek Wojtkowski: Pogodzę się z każdym wynikiem pod warunkiem , że faktycznie te wybory, ich autorytet demokratyczny nie zostanie zachwiany .Czekam spokojnie i mam wrażenie, że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy , aby ta zmiana się dokonała.

 

 

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji