fbpx
Tylko TU

[WYWIAD] Kukucki: Wsłuchujemy się w głosy mieszkańców i działamy.

Rozmowa z Krzysztofem Kukuckim, zastępcą prezydenta Włocławka ds. inwestycji.

Kinga Maślanka: Panie Prezydencie porozmawiajmy o włocławskich inwestycjach. Co w tej chwili jest w fazie realizacji?

Krzysztof Kukucki: Dużo się dzieje.Cenię sobie przede wszystkim te zadania, o które od lat zabiegali mieszkańcy, a teraz je realizujemy. Mam tu na myśli chodniki, ulice, ścieżki rowerowe np. na ul. Słonecznej, czy do jeziora Wikaryjskiego. Jesteśmy tuż przed otwarciem ofert na budowę ścieżki na Wikaryjkę, o której mówiło się od lat. Mamy wiele planów. Już została podpisana umowa na dofinansowanie budowy  centrum przesiadkowego, czyli tej części autobusowej dworca. Jesteśmy w kontakcie z PKP i rozmawiamy o całym dworcu i funkcjach jakie powinien pełnić po przebudowie, również o kwestiach architektonicznych, tak żeby część autobusowa i kolejowa pod tym względem były spójne. Ta współpraca jest owocna i dobrze rokująca na przyszłość. Planujemy skatepark, baseny odkryte. Już ogłosiliśmy przetarg na budowę basenów, liczymy na to, że uda się wyłonić wykonawcę tak, aby na sezon letni w 2020 roku mieszkańcy z tej infrastruktury mogli skorzystać . Procedury przetargowe przebiegają różnie. Przykładem jest przejście pod torami na osiedlu Zazamcze, gdzie wytrzymaliśmy presję i dopiero w trzecim przetargu udało się wyłonić wykonawcę w ramach tego kosztorysu, który posiadaliśmy. Dzięki temu zaoszczędziliśmy w stosunku do dwóch pierwszych postępowań około 2 mln zł. To są publiczne pieniądze i dbamy o racjonalność tych wydatków.

K.M.Ostatnia ważna decyzja to zakup budynku na rogu ul. Żabiej i Królewieckiej. Jaki jest pomysł na to miejsce?

K.K.Ten budynek znajdował się w moim programie wyborczym w kontekście pakietu ekologicznego dla tej części miasta, ale również jako ważny element programu rewitalizacji. Bardzo się cieszę, że wspólnie z prezydentem Markiem Wojtkowskim udało nam się połączyć nasze wizje, bo to był również punkt jego programu wyborczego i doprowadzić do transakcji zakupu. Gdyby nie determinacja prezydenta obiekt ten byłby skazany na dewastację i zniszczenie. Moim pomysłem na to miejsce było stworzenie Włocławskiego Centrum Nauki. Służby prezydenta były bardzo czujne i wykorzystaliśmy okazję. Miasto zakupiło obiekt po Banku Gdańskim. To zabytkowy budynek, bardzo ładny architektonicznie i teraz rozpoczęły się prace nad tym w jaki sposób ten budynek wykorzystać optymalnie tak żeby nie tylko służył mieszkańcom Włocławka, ale stanowił swego rodzaju atrakcję turystyczną i był magnesem, który przyciągnie turystów do miasta. Jest to ważny krok do realizacji programu rewitalizacji. Z resztą to zadanie było wpisane do Gminnego Programu Rewitalizacji i jest kolejnym elementem powiązanym z ul. 3 Maja i z działaniami, które podejmujemy w sprawie budynku u zbiegu ul. Brzeskiej i Piekarskiej przeznaczonego na Centrum Wsparcia Społecznego. W ramach Centrum powstaną mieszkania wspomagane, świetlica dla osób starszych. To są bardzo ważne przedsięwzięcia, ale powodzenie całego programu zależy od bardzo wielu różnych czynników. Myślę, że krok po kroku idziemy w dobrym kierunku.

K.M.Trwają obecnie konsultacje społeczne dotyczące poszerzenia granic administracyjnych Włocławka . Co w sytuacji kiedy mieszkańcy wypowiedzą się negatywnie na ten temat, czyli nie będą chcieli poszerzania obszaru miasta?

K.K.Naszym zadaniem jest przekonanie mieszkańców Powiatu Włocławskiego, Gminy Włocławek do tego, że jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich. Nadal Lasy Państwowe będą właścicielem tych 180 ha. My potrzebujemy tak naprawdę pasa drogowego o szerokości 20 metrów, który połączy Michelin z przedłużeniem ul. Wiejskiej. To pozwoli również na uregulowanie własności przedłużenia ul. Wiejskiej i poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu tej ulicy z drogą krajową nr 62. Tam dochodzi do szeregu zdarzeń drogowych, ale dzisiaj jest to obszar poza granicami administracyjnymi miasta i nic z tym nie możemy zrobić. Zależy nam bardzo na stworzeniu alternatywnego połączenia z Michelinem, które odciąży Aleję Jana Pawła. Będzie to korzystne dla mieszkańców nie tylko Michelina, ale również Gminy Włocławek, którzy przemieszczają się poprzez Michelin do Kruszyna czy Nowej Wsi.

K.M.Włocławskie Centrum Biznesu działa prężnie. Za nami pierwsza edycja „Włocławka za pół ceny”, kolejna odsłona Targowego Śródmieścia. To dobry prognostyk?

K.K.Oczywiście, to ważne działania, ale i dodatkowe, bo głównym zadaniem Centrum jest pobudzanie przedsiębiorczości, integrowanie środowiska biznesu we Włocławku, wspieranie osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Przez te ostatnie miesiące udało się zaoferować wiele lokali użytkowych, które do tej pory stały puste osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Jeśli chodzi o Włocławek za pół ceny czy Targowe Śródmieście dla mnie osobiście ważne jest to, że są to inicjatywy oddolne, zainicjowane przez włocławian  na portalach społecznościowych. My w te głosy społeczne się wsłuchujemy i reagujemy. Zawsze to podkreślam, że miasto ma służyć mieszkańcom i spełniać ich oczekiwania.

K.M. Co dalej z Rowerem Miejskim, czy w kolejnym sezonie włocławianie będą mogli korzystać z miejskich jednośladów?

K.K.Trwa postępowanie przetargowe.W minionym sezonie był to program pilotażowy. Wsłuchując się w spostrzeżenia mieszkańców wprowadzamy w postępowaniu nowe elementy takie jak: stojaki na rowery, foteliki rowerowe dla dzieci ( około 10 procent wszystkich rowerów będzie wyposażona w foteliki). Temat roweru miejskiego jest bardzo trudny patrząc na doświadczenia innych miast np. Gdańska, Krakowa czy Torunia, a rynek w tym zakresie konkurencyjny, wręcz agresywny. Ja jestem bardzo ostrożny, dopóki nie mamy podpisanej umowy z operatorem trudno mówić o pełnym sukcesie tego przedsięwzięcia. Podsumowując statystyki programu pilotażowego jest to przede wszystkim zasługa mieszkańców miasta, którzy z tej formy komunikacji bardzo chętnie korzystali. Ponadto był to przecież pomysł zgłoszony w ramach budżetu obywatelskiego. Tutaj ważne są takie aspekty jak: inicjatywa społeczna i zaangażowanie mieszkańców, a także  świadomość, że rower jest dobrym alternatywnym środkiem komunikacji w mieście.

 

Polecamy

1 komentarz

  1. Popieram Pana Prezydenta.
    Tylko żeby się nie zapętlić.
    Jak na razie bez zastrzeżeń.

Miejsce konstruktywnej dyskusji

%d bloggers like this: