fbpx
Tylko TU

[WYWIAD] Kukucki: Początkowo nie miałem zbyt wielu zwolenników,lecz konsekwentnie,krok za krokiem,mimo podkładanych wielokrotnie kłód-coś się udało!

Przy ul. Celulozowej powstanie osiedle złożone z czterech wielorodzinnych bloków mieszkalnych. Nowe „M” będą pod klucz -wyposażone w podłogi, drzwi, wymalowane ściany, w płyty indukcyjne, zlewozmywaki, cały biały montaż. Projekt ul. Celulozowej jest rozłożony na dwa etapy. Pierwszy to 288 mieszkań, koszt tego zadania będzie wynosił 67 mln zł i w perspektywie najbliższych lat takie dokapitalizowanie spółki jest przewidziane.

O ile 7 listopada 2017 roku, 21/22 radnych było za przekazaniem aportem 4 hektarów nieruchomości gruntowych w okolicy ulic Celulozowej i Stodólnej, to już podczas kolejnych sesji głosowania w sprawie udzielenia wsparcia finansowego spółki MBM -kończyły się tak: „Projekt uchwały nie uzyskał wymaganej większości głosów”.

Sojusz Lewicy Demokratycznej 12 maja 2016 r. zaproponował budowę mieszkań we Włocławku, wówczas miastem rządziła koalicja PO- PiS. W styczniu 2017 roku, zostało podpisane porozumienie programowe SLD-PO, a jednym z punktów wniesionych przez Sojusz było budownictwo mieszkaniowe we Włocławku.

Przeprawa, była niewątpliwie długa. Radni SLD i PO decyzje popierali ,natomiast blokowali radni PiS i Niezależni , którzy mieli większość głosów w radzie miasta. Niektórych radnych z tamtej „załogi” już nie ma, nowa rada jest, a mieszkania…będą.

O przeszłości, teraźniejszości i przyszłości budownictwa we Włocławku rozmawialiśmy z pierwszym zastępcą prezydenta miasta Krzysztofem Kukuckim.

Kinga Maślanka: „Włocławskie mieszkania” autor radny Krzysztof Kukucki , zgadza się?

Krzysztof Kukucki: Program „Włocławskie mieszkania” faktycznie był mojego autorstwa, jeszcze na długo przed tym zanim zaczęło się mówić o „Mieszkaniu +” w naszym kraju. Początkowo nie miałem zbyt wielu zwolenników, ówczesny prezydent Andrzej Pałucki też nie był fanem mojego pomysłu. Lecz konsekwentnie, krok za krokiem, mimo podkładanych wielokrotnie kłód- głównie ze względów politycznych- ale i też biznesowych, bo nie jest wcale tajemnicą, że te nowe mieszkania dla obecnego rynku developerskiego są trudne do zaakceptowania- nagle w naszym mieście pojawia się duża liczba mieszkań, które będą stanowiły jakąś konkurencje na tym dość hermetycznym rynku mieszkaniowym we Włocławku – coś się udało.

Kinga Maślanka: Udało się Panie Prezydencie i na dzień dzisiejszy efekt jest jaki?

Krzysztof Kukucki: Efekt jest taki, iż dzisiaj trwają prace projektowe nad pierwszym etapem osiedla Celulozowa.Ten etap to 288 mieszkań w czterech 5-kondygnacyjnych blokach, dwóch 3-trzyklatkowych, dwóch 5- pięcioklatkowych z windami, z piwnicami, z komórkami lokatorskimi i oczywiście z urządzonym terenem zielonym, rekreacyjnym. Myślę, że bardzo ładnie będzie wyglądać ta przestrzeń miasta. To jest też element strategii, o której mówiłem przed wyborami. Strategii, która ma sprawić, że w naszym mieście, po prostu, będzie się żyło przyjemnie, dobrze, że ten lepszy Włocławek praktycznie każdy z mieszkańców poczuje, ale jest to dopiero pierwszy element. Bardzo się cieszę, że w tej kadencji udaje nam się wspólnie, zespołowo pracować i urzeczywistniać to marzenie, które już kilku lat temu znalazło się w moje głowie.

Kinga Maślanka: W poprzedniej kadencji , radni którzy mieszkań budować nie chcieli , argumentowali to głównie tym , iż będą one bardzo drogie. Jak w przybliżeniu może wyglądać, ta- tak bardzo ważna opcja czyli finanse? Czy mieszkańców Włocławka będzie stać na takie „M”?

Krzysztof Kukucki: Pani Redaktor na pewno , gdyby nie to głupie gadanie i przeciąganie w czasie radnych „koalicji egzotycznej” koszt byłby inny, niż teraz- nie ukrywajmy, że będzie on trochę wyższy.Przykład chociażby cen na rynku komercyjnym pokazuje, że w momencie kiedy dyskusje w poprzedniej kadencji trwały nad budową mieszkań, to od developerów można było we Włocławku kupić mieszkanie za 2800-2900 zł za m2. Dzisiaj trzeba za takie samo mieszkanie zapłacić już kwoty 4200-4300 zł , to pokazuje jak też ceny materiałów, ceny mieszkań w tym czasie wzrosły i niestety również te nasze mieszkania będą przez to droższe. Ceny materiałów, ceny robocizny po prostu poszły w górę , tego po prostu nie da się ominąć i trzeba to uwzględnić. Natomiast jestem o tym przekonany, że będą to mieszkania, które będą atrakcyjniejsze pod względem finansowym. Co prawda na ul. Celulozowej planujemy tylko i wyłącznie mieszkania na wynajem, ale to też ma się przełożyć na rynek wynajmu komercyjnego. To są dobre praktyki, które sprawdziły się na Zachodzie.Tam ten odsetek mieszkań na wynajem w rękach samorządów to jest powyżej 50%, więc to też pokazuje kierunek i to się bardzo dobrze sprawdza przy kształtowaniu cen najmu. Wiadomo, im więcej mieszkań, tym ta cena najmu będzie niższa i tutaj w pierwszym etapie, przypomnę, zakładamy budowę i oddanie na wynajem 288 mieszkań. Liczę na to bardzo mocno, że to też wpłynie pozytywnie, czyli zmniejszy cenę mieszkań na rynku komercyjnym. Natomiast, to bardzo ważne-chcemy skorzystać z ogólnopolskiego programu„Mieszkanie na start”, tym tematem zajmuje się pion prezydent Domiceli Kopaczewskiej.

Kinga Maślanka: To na co mogą liczyć Włocławianie, którzy będą chcieli zamieszkać przy Celulozowej , jakie bonusy finansowe mogą otrzymać?

Krzysztof Kukucki: Będzie można uzyskać dopłatę do czynszu, czyli te mieszkania na ul. Celulozowej nie tylko będą nowoczesne, nie tylko będą nowe, ale też przez 15 lat, dopłaty do czynszu będą finansowane, przynajmniej takie są założenia programu, więc dodatkowo jeszcze te czynsze będą bardziej atrakcyjne.

Kinga Maślanka: Ale zanim do ewentualnej dopłaty dojdzie, to w najbliższym czasie , gdzie mogą udać się osoby zainteresowane taką formą zamieszkania, czego muszą dopilnować?

Krzysztof Kukucki: Osoby zainteresowane mogą od października składać wnioski. Nabór musi się odbyć zgodnie z wymogami  programu. Ustaliliśmy, że pierwszeństwo w wynajmie będą miały te osoby, które z tego programu będą mogły skorzystać. Wnioski będzie przyjmował Urząd Miasta przy ul. 3 Maja 22. i to jest to, co mają zrobić mieszkańcy. Po mojej stronie zostaje dopilnowanie projektanta. Myślę, że do końca roku, a najdalej początku przyszłego będziemy mieli gotowy projekt, będziemy później szukać wykonawcy zadania i będziemy chcieli jak najszybciej zrealizować tą inwestycję. Cieszę się, że wreszcie udało się temat budownictwa popchnąć dalej. Przed 100 dniem mojego urzędowania w kwietniu Rada Miasta Włocławek podjęła decyzję i dala zielone światło na budowę mieszkań czynszowych. Na ten moment mieszkańcy Włocławka czekali  bardzo długo min. dlatego, że klimat w poprzedniej kadencji nie był najlepszy co do tej inwestycji. Jak widać w tej kadencji klimat się zdecydowanie „ocieplił”.

Polecamy

1 komentarz

  1. Życzę Panie Prezydencie aby plany które Pan założył się spełniły i oby na czarowaniu się nie skończyło.

Miejsce konstruktywnej dyskusji

%d bloggers like this: