fbpx
Tylko TU

[WYWIAD] Kukucki o: 3 Maja woonerfem, planowanej,pozytywnej rewolucji w MPK i Rowerze Miejskim.

Z zastępca prezydenta miasta, Krzysztofem Kukuckim rozmawiamy o „3 Maja woonerfem”, planowanych połączeniach autobusowych min. do Centrum Onkologii i CK Browar B , a także  o… „słowie, które stało się ciałem”.

Kinga Maślanka: Konsultacje dotyczące projektu pn. „3 Maja woonerfem”-jak ocenia zastępca prezydenta Krzysztof Kukucki? Fajne pomysły padły ze strony  obecnych podczas spotkania mieszkańców?

Krzysztof Kukucki: Na pewno jestem zadowolony z dyskusji i z frekwencji, podczas tych konsultacji. Oczywiście nie ze wszystkimi zdaniami się zgadzam, ale na tym polegają konsultacje,  w których podstawą jest dyskusja i wymiana zdań, spostrzeżeń.

Kinga Maślanka: Od dłuższego już czasu wiadomo, że Krzysztof Kukucki jest zwolennikiem właśnie takiej formy jak konsultacje społeczne.

Krzysztof Kukucki: I tym zwolennikiem nadal pozostanę, bo z mieszkańcami  trzeba rozmawiać. W temacie „3 Maja woonerfem” było to pierwsze spotkanie organizowane przez  wydziały, które mi jako zastępcy prezydenta podlegają , ale na pewno nie ostatnie w sprawie woonerfa, a także innych inwestycji prowadzonych we Włocławku.

 

Kinga Maślanka:Widać w naszych mieszkańcach nadzieję, zapał , że jednak może być jeszcze pięknie , jeszcze normalnie na ulicy 3 Maja. Zgodzi się Pan ze mną?  

Krzysztof Kukucki: Jak najbardziej Pani  Redaktor. Ta chęć zaangażowania się w to, aby  wspólnie zrobić coś fajnego jest bardzo duża i ja osobiście bardzo to doceniam. Natomiast widzę nasz urzędowy pesymizm: „że się nie uda, że może ograniczyć się, może nie robić wszystkiego”, a to niewątpliwie może wzbudzać w mieszkańcach rozgoryczenie, żal i zmniejszenie motywacji do działania.

Kinga Maślanka: To 3 Maja zostawiamy na razie w spokoju i „przesiadamy się” do  autobusu .Dużo się dzieje ostatnio w MPK-  z korzyścią dla mieszkańców. Coś więcej w kwestii transportu planuje miejska spółka?

Krzysztof Kukucki: Na razie udało nam się wdrożyć wszystkie zalecenia z audytu, który przeprowadzony został jakiś czas temu. Przez te kilka ostatnich lat nie było środków, aby zwiększyć ilości wozokilometrów, a co za tym idzie nie można było wdrożyć zaleceń audytowych.Dzięki decyzji podjętej przez prezydenta pod koniec 2018 roku ,zaakceptowanej przez radnych na sesji styczniowej- mamy większą ilość wozokilometrów.

Kinga Maślanka: Mamy większą ilość wozokilometrów i co to daje w praktyce, Panie Prezydencie?

Krzysztof Kukucki: Dla mieszkańców- taka decyzja umożliwia zwiększyć ilość kursów autobusów. Dzięki temu również mogliśmy uruchomić ,tak bardzo potrzebną całoroczną linię na Cmentarz Pińczata. Dzięki temu również  skorygowaliśmy trochę część linii autobusowych, a 14 marca wdrożyliśmy ostatnie zalecenie z audytu-zmieniając rozkłady jazdy linii 4, 8, 19 -wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców osiedla mieszkaniowego na Rybnicy.

Kinga Maślanka: To co już zrobione i zmodyfikowane tak, aby włocławianie byli zadowoleni z usług MPK – już wiemy, a nad czym obecnie trwają prace?

Krzysztof  Kukucki: Aktualnie  pracujemy już nad takim kursem autobusu, który miałby wprowadzić komunikację miejską w obszar rewitalizowany -dzisiaj ten obszar jest wykluczony z siatki połączeń autobusowych. Takim celem nadrzędnym jest doprowadzenie linii autobusowych do Centrum Onkologii- o to postulowali mieszkańcy i do Centrum Kultury Browar B., bo tam jeżdżą autobusy, ale są to tzw. „S”, czyli autobusy kursujące w godzinach szkolnych. Natomiast taką  rewolucyjną rzeczą jaką szykujemy jest wytypowanie linii, która jest najbardziej oblegana przez mieszkańców Włocławka i przymierzamy się do tego ,aby uruchomić taką  linię co 15 minut, czyli żeby mieszkańcy Włocławka wiedzieli, że dana linia, zawsze co 15 minut z tego, konkretnego przystanku odjedzie. To jest rewolucja i pierwszy krok do zachęcania włocławian , żeby przesiąść się z transportów indywidualnych na transport zbiorowy .Będziemy bardzo uważnie przyglądać się jak mieszkańcy zareagują na takie rozwiązanie. Jeśli  będzie pozytywny odbiór to w kolejnych latach, będziemy starać się właśnie tak zmodyfikować inne linie autobusowe we Włocławku.

Kinga Maślanka: „Deklaruję, że Rower Miejski we Włocławku będzie, sieć wypożyczalni rowerów powstanie- to jest ważne również dla popularyzacji zdrowego stylu życia. Miejska wypożyczalnia rowerów ułatwi dostęp do rowerów, bo nie każdy jednoślad posiada- tak mówił Pan 13 września 2018 roku podczas briefingu…I słowo stało się ciałem, Panie Prezydencie.

Krzysztof Kukucki: Pamiętam tą deklarację, natomiast na pewno trzeba oddać honor i „zdjąć czapki z głów” w kierunku młodych mieszkańców Włocławka, uczniów Zespołu Szkół Technicznych, którzy Rower Miejski zgłosili do Budżetu Obywatelskiego i ta propozycja wygrała. Efekt tego jest taki, że na funkcjonowanie Roweru Miejskiego w Budżecie Obywatelskim znalazły się środki w wysokości 1 miliona złotych. Natomiast wnioskodawcy też się dokładnie określili -czego od nas oczekują.

Kinga Maślanka: To jakie są te oczekiwanie młodych włocławian?

Krzysztof  Kukucki: Za 1 milion złotych mamy zakupić 200 rowerów i zorganizować 13 stacji rowerowych. Jeśli chodzi  o stacje rowerowe już dwukrotnie odbyły się spotkania z inicjatorami tego pomysłu, którzy po konsultacjach społecznych, a także po uwzględnieniu  swoich  spostrzeżeń ,przedstawili, gdzie takie stacje powinny się znaleźć. Wytypowaliśmy 13 lokalizacji, dzisiaj pojawiła się kolejna ponieważ  jedno z centrów handlowych wyraziło chęć dołączenia do Roweru Miejskiego i partycypowania w kosztach. Jeszcze tego roweru nie ma, a już widać, że jest to rzecz rozwojowa .Myślę, że zostanie pozytywnie przyjęta przez mieszkańców Włocławka.

 

Kinga Maślanka: Jakieś konkretne terminy już są wiadome?

Krzysztof Kukucki: Szczegółowych terminów podać nie mogę, ale robimy wszystko co w naszej mocy, żeby od 1 lipca ten Rower Miejski ruszył. Czy się uda -to nie tylko od nas zależy. Na pewno będziemy chcieli w miarę szybko uruchomić procedurę przetargową. Na razie rozglądamy się, jesteśmy na bieżąco w kontakcie z samorządami, które już Rower Miejski wprowadziły, mają dużo przemyśleń i zwracają nam uwagę na całą masę różnych rzeczy, żebyśmy nie popełnili ich błędów. Oczywiście bardzo uważnie słuchamy tych cennych wskazówek.

Kinga Maślanka: Panie Prezydencie z naszej rozmowy można wywnioskować, iż  w kwestii 3 maja ,w kwestii kursów MPK słuchacie uwag mieszkańców.Czyli,  jeśli  któraś z tych 13 stacji rowerowych będzie niewypałem i włocławianie będą wyrażać  swoje niezadowolenie , również słuchać będziecie i np. zmienicie lokalizację stacji, tak?

Krzysztof Kukucki: Oczywiście , że tak. Zakładamy mobilne stacje, które będziemy mogli ewentualnie przenieść. Natomiast Wydział Dróg analizuje lokalizacje, które na ten moment  są  wskazane, analizuje na ile znajdują się one są w pasie ruchu drogowego, a na ile nie – bo też odpowiednio procedury będą wdrażane.

Kinga Maślanka: To na koniec jakie „powiązania” mogą łączyć posiadaczy biletu  miesięcznego MPK z Rowerem Miejskim?

Krzysztof Kukucki: Koncepcja, aby osoby, które wykupią bilet miesięczny MPK mogły skorzystać z pewnych preferencji  finansowych  w użytkowaniu Roweru Miejskiego, tak żebyśmy zachęcali do korzystania z ekologicznego sposobu poruszania się.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji