fbpx
Tylko TU

[WYWIAD] Anna Gembicka: Pandemia pokazała, jak wielką siłę mają pewne wartości…

Anna Gembicka wiceminister funduszy i polityki regionalnej,posłanka RP w rozmowie z naszym portalem min. o działaniach rządu, otwarciu kolejnych biur poselskich i spotkaniu z przedstawicielami samorządu Włocławku w sprawie Programu Fabryka.

Kinga Maślanka: Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się do Pani mieszkańcy?

Anna Gembicka: Wachlarz tematów jest bardzo szeroki. Mieszkańcy często przychodzą z pomysłami na realizację różnych działań społecznych, skierowanych np.: do młodzieży lub do seniorów. Jako Pełnomocnik ds. Lokalnych Inicjatyw Społecznych zawsze staram się wspierać takie projekty oraz działalność społeczną. Dużo interwencji dotyczy także dostępu do mieszkań komunalnych czy np.: spraw sąsiedzkich. Oczywiście ostatnio bardzo często poruszanym tematem były podwyżki opłat za wywóz śmieci, które wielu mieszkańców ocenia jako zawyżone. Dlatego też poruszyłam ten temat w piśmie skierowanym do Regionalnej Izby Obrachunkowej.

K.M.„Projekt Patriot” – opowiedzmy o historii, miejscach  i ludziach…co  ma na celu ten projekt?

A.G. Projekt „Patriot” został zapoczątkowany kilka lat temu przez grupę młodych osób, które chcą promować Polskę za granicą, chcą uczyć i jej historii i pokazywać jej piękno. Jego celem jest tłumaczenie haseł zawartych w Wikipedii, dotyczących polskiej historii, zabytków, kultury czy przyrody. To bezpłatne i doskonałe narzędzie promocji, a dla wielu ludzi tak naprawdę pierwsze źródło wiedzy.

Uważam, że nasze piękne Kujawy i Ziemia Dobrzyńska mają ogromny potencjał turystyczny, a naszym zadaniem jest o nim opowiedzieć najszerzej jak tylko się da. Notki w Wikipedii w języku angielskim, niemieckim czy portugalskim mogą zachęcić wielu zagranicznych turystów do odwiedzenia naszego regionu. Mamy teraz trochę więcej czasu, więc warto go jakoś pozytywnie wykorzystać. Działania podjęte w ramach projektu pozwolą naszej regionalnej branży turystycznej szybciej się odbudować, gdy już minie epidemia.

K.M. Spotkała się Pani z przedstawicielami samorządu Włocławka, tematem było wskazanie lokalizacji realizacji Programu Fabryka, o którym mówiła Pani również podczas kampanii do sejmu.Co udało się ustalić, gdzie Program Fabryka będzie realizowany?

A.G. Rozważane są dwa miejsca, ale jedna z lokalizacji spotkała się ze szczególnym zainteresowaniem Agencji Rozwoju Przemysłu. Podczas spotkania rozmawialiśmy o różnych koncepcjach i możliwościach – cieszę się, że po obu stronach jest bardzo duże zainteresowanie tym projektem. Przypomnę, że Program Fabryka zakłada tworzenie przestrzeni biurowych, które mogą stać się miejscem do ulokowania dla firm z sektora usług biznesowych i zapewnić nowe, dobrej jakości miejsca pracy. Program ten jest już realizowany w takich miastach jak Elbląg czy Radom.

K.M.Czy planuje Pani otwarcie kolejnych biur poselskich, jeśli tak gdzie będą się one znajdować?

A.G.Planuję otwarcie kolejnych biur – min. w Lipnie, Brodnicy czy Rypinie. Chcę być jak najbliżej mieszkańców. Muszę powiedzieć, że brakuje mi cotygodniowych spotkań z mieszkańcami – bardzo często były to spotkania trudne, ale zawsze starałam się wysłuchać i podjąć odpowiednią interwencję. Na razie koronawirus wymusił ograniczenie spotkań, ale jak tylko sytuacja wróci do normy, ja także wrócę do moich dyżurów.

K.M. Jak według Pani może wyglądać życie w Polsce, po pandemii koronawirusa? Wielu przedsiębiorców, ale i zwykłych obywateli martwi się o swoją przyszłość. Pewną pomoc rząd już wprowadził, czy pomoc planowana jest również przez dłuższy okres czasu, po zakończeniu epidemii?

A.G.Pandemia pokazała, jak wielką siłę mają pewne wartości. Polacy wykazali się ogromną solidarnością. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich zaczęły niemal taśmowo szyć maseczki, a młodsi zaoferowali starszym osobom pomoc w robieniu zakupów.

Jeśli chodzi o wyjście z kryzysu to z pewnością pomocne będą patriotyzm gospodarczy i konsumencki. Przejawem tego pierwszego jest zaangażowanie naszych narodowych czempionów (spółek skarbu państwa) w dostarczanie sprzętu medycznego, przejawem drugiego – kupowanie produktów wyprodukowanych w Polsce i sprzedawanych w polskich sklepach. Dlatego zachęcam wszystkich, aby szczególnie w tym trudnym czasie, wybierali polskie produkty, kupowali u lokalnych dostawców, a nadchodzące urlopy spędzili – o ile będzie to już możliwe – w kujawsko-pomorskim. Mamy wiele pięknych miejsc, często jeszcze nieodkrytych. Możemy nie tylko je odkryć, ale też pomóc w ten sposób lokalnym przedsiębiorcom.

Jeśli chodzi o działania rządu – na sytuację epidemiologiczną i gospodarczą reagujemy na bieżąco. Ogłoszone przez nas wsparcie w postaci Tarczy Antykryzysowej jest największe w historii Polski. Warto zaznaczyć, że znajduje ono uznanie u licznych przedsiębiorców z różnych branż. To jeszcze nie koniec – cały czas pracujemy nad kolejnymi propozycjami i na pewno nie zostawimy polskich przedsiębiorców i pracowników bez pomocy.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji