fbpx
Testowy baner
Wiadomości

Wystawa pt. „100-lecie zaślubin Polski z morzem w Pucku”.

Centrum Kultury Browar B. zapowiada wyjątkową wystawę, którą w formule on-line będzie można oglądać od 18 listopada do 31 grudnia 2020 r.

Przypomnijmy: 100 lat temu, aktu zaślubin Polski z morzem dokonał generał Józef Haller, wrzucając platynową obrączkę, powlekaną od jej wewnętrznej strony złotem ze specjalnym grawerunkiem, w wody Zatoki Puckiej. Wydarzenie stało się symbolem złączenia nowo odrodzonej Polski i Kaszub z Morzem Bałtyckim. Takie symboliczne, ale uroczyste zaślubiny charakteryzują historycznie wiele państw i narodów, które w sposób szczególny cenią wolność pod postacią swobodnego dostępu do światowych szlaków morskich.

Wystawa, interesująca pod względem dokumentów historycznych oraz niepublikowanych wcześniej zdjęć wpisuje się w obchody 100- lecia odzyskania przez nasze państwo niepodległości. Z wystawy dowiemy się między innymi, że wspomniany pierścień zaślubin z morzem zaginął bezpowrotnie. Bliźniaczą obrączkę, noszoną do końca życia przez wielkiego patriotę gen. Józefa Hallera, można obejrzeć w zbiorach muzealnych księży marianów w Licheniu. Kolejną ciekawostką jest fakt, że aby podniosła uroczystość doszła do skutku, pucczanie musieli wykuć w lodzie przerębel, a konie oficjeli mało nie połamały nóg, ślizgając się po zamarzniętej plaży, chociaż ikonografia tego wydarzenia mówi coś innego.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji