fbpx
Wiadomości

Włocławskie fabryki – Fabryka Społem

Spółdzielnia powstała w 1908 roku, przyjęła nazwę Stowarzyszenia Spożywczego Robotników Fabryki Ferd. Bohm i S-ka Włocławek. Początkowo jej siedziba mieściła się na ulicy Toruńskiej obecnie ulicy Wyszyńskiego. Fabryka Społem jednak od 1923 roku, zaczęła swoją produkcję słodyczy, specjalizując się w cukierkach i pomadkach mlecznych.

Po II wojnie światowej rozpoczęła swoją działalność Hurtownia Spożywców, a przy dużych instytucjach zaczęły powstawać spółdzielnie np. pocztowców, nauczycieli czy kolejarzy. W 1945 roku reaktywowano spółdzielnię „Ogniwo”, która nastęonie połączyła się tworząc Powszechną Spółdzielnię Spożywców.

Od lat 50 zakład prężnie zaczął prężnie się rozwijać i rozbudowywano dalsze obiekty. Najbardziej rozpoznawalny jest budynek przy ulicy Wroniej. Obiekt w którym odbywała się produkcja był zbudowany z białej cegły, a obok niego stał biurowiec oraz kilka magazynów. Później biuro zostało przeniesione do budynku mieszczącego się przy Placu Wolności.

Duża ilość inwestorów pozwoliła na ulepszenie asortymentu oraz dodawaniu kolejnych produktów, które były wyrabiane w firmie. Społem zaczęło robić pianki czekoladowe i waniliowe, galaretki w czekoladzie, czekolady w różnych smakach. Były też produkty wysyłane na eksport, jednak włocławianie nie mieli możliwości ich spróbować bo nie trafiały one na sklepowe półki.

Fabryka oprócz słodyczy ma swoje masarnię, piekarnię oraz wytwórnię wód gazowanych, rozlewnie piwa oraz bar gastronomiczny. Przy Społem działa także poradnia krawiecka, dziewiarska, kosmetyczna i prawna.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji