fbpx
Lifestyle Tylko TU Zwierzaki

Włocławek wspiera pszczoły- miejskie pasieki 'włoney’

Włocławek posiada trzy pasieki, pierwsza powstała przy Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, druga w parku na Słodowie, a trzecia przy Inkubatorze Przedsiębiorczości na ulicy Toruńskiej. Hodowla pszczół przez miasto wspiera te owady, ponieważ ich populacja stale maleje. Miejskie pasieki wspierają okoliczną bioróżnorodność i stanowią atrakcję dla mieszkańców i turystów.

Dominik Cieślikiewicz

Urząd Miasta Włocławek w ramach swoich ekologicznych działań w 2020 roku uruchomił pierwszą miejską pasiekę włoney. Dzisiaj naszą miejską pasiekę rozwijamy, mamy kolejne ule, które zostały postawione przy Inkubatorze Przedsiębiorczości przy ulicy Toruńskiej tuż nad Wisłą, natomiast w parku na Słodowie miejskie ule są cały czas obecne i wszyscy zarówno turyści jak i przechodnie, którzy spędzają czas w parku, mogą zobaczyć i spotkać miejskie pszczoły, które pracują. – mówi Dominik Cieślikiewicz z Fundacji Ładowarka.

Nazwa włoney też nie jest przypadkowa- stanowi połączenie nazwy Włocławek i angielskiego wyrazu ’honey’ znaczącego miód. Nazwa ta podkreśla jeszcze bardziej tożsamość włocławskich pszczół.

Sama nazwa włoney to jest takie dość humorystyczne połączenie Włocławka i z angielskiego słowa miód– mówi Dominik Cieślikiewicz.

Włocławskimi pszczołami na co dzień zajmuje się Dariusz Domagalski, który jest mistrzem pszczelarskim z sąsiednich Bobrownik, posiada on też prywatną pasiekę. Do jego zadań należy doglądanie pszczół oraz karmienie ich na zimę i leczenie. Jest też odpowiedzialny za zebranie miodu i jego rozdzielenie.

Miejskimi ulami, pasieką włoney zarówno w ubiegłym roku jak i w tym roku na podstawie umowy podpisanej z miastem opiekę sprawują Dariusz Domagalski- mistrz pszczelarski, z Bobrownik, który posiada też swoją prywatną pasiekę. On każdego dnia pilnuje tych pszczół, opiekuje się nimi, a także leczy czy karmi jak jest taka potrzeba i również finalnie oczywiście zbiera i rozdziela miód.– wypowiedział się Dominik Cieślikiewicz.

Pszczoły są ważne dla naszego ekosystemu, zdobywając nektar i zapylają rośliny. Dzięki ich pracy kwitną warzywa i owoce oraz kwiaty i krzewy. Pszczoły zapewniają nam też żywność, a nawet ubrania! Pomagają utrzymać równowagę w przyrodzie i uzupełniają bioróżnorodność.

Dariusz Domagalski

Pszczoły są potrzebne, wiemy o tym doskonale! Wszyscy znamy produkt pszczeli czyli miód, który jest takim lekarstwem na wszystko. Tutaj właśnie w parku na Słodowie gdzie mamy mnóstwo pięknej zieleni, ule się pięknie komponują z otoczeniem i przede wszystkim, przywracają tą równowagę biologiczną o którą wszyscy walczymy– mówił Dariusz Domagalski, mistrz pszczelarski.

Dbanie o pszczoły jest bardzo ważne, aby zapewnić jej odpowiedni rozwój. Doglądanie pszczół powinno odbywać się przynajmniej co 10-12 dni. Należy też pamiętać o ich dokarmianiu na zimę, jest to ważne ponieważ dzięki temu pszczoły na wiosnę będą miały siłę, aby zacząć zbierać nektar.

Pszczółki potrzebują kontroli lekarza, lekarz kontroluje ich stan zdrowia, co jest bardzo ważne. Pszczelarz natomiast musi o nie odpowiednio dbać, stosować odpowiedni pokarm, tak jak w tej chwili dokarmiamy pszczoły na zimę. Pszczoły odpowiednio nakarmione i leczone na wiosnę, będą mogły podjąć pracę, czyli zapylać kwiaty, przynosić nektar do ula, który potem będziemy zbierać od pszczół. Trzeba jednak pamiętać, żeby do każdej rodziny pszczelej zaglądać co jakiś czas minimum raz na 10/12 dni.mówił Dariusz Domagalski.

Pszczoły są bardzo ważne dla naszego świata odpowiadają za produkcję 1/3 żywności. Dzięki tym malutkim stworzeniom zawdzięczamy, aż 4000 odmian warzyw, a globalna wartość zapylania jest równa 235 mld dolarów! Po części właśnie dzięki tym owadom mamy takie składniki jak mięso, mleko czy jajka bowiem zwierzęta, z których pochodzą te produkty także żywią się roślinami zapylanymi przez pszczoły. Gdyby pszczoły całkowicie wyginęły dieta człowieka zmniejszyła by się drastycznie- żywilibyśmy się głównie zbożami i kukurydzą.

Powiem, tak jak będą pszczoły to będziemy my- będziemy żyli, jeżeli pszczoły poumierają to tak samo człowiek po 4 latach umrze– pouczał Dariusz Domagalski.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji