fbpx
Testowy baner
Lifestyle

Włocławek co tutaj robić?

Włocławek jest miastem nie cieszącym się pozytywną opinią. Jednak pod licznymi negatywnymi głosami kryje się dawno zapomniane piękno. Miasto bardziej słynące z przemysłu niż turystyki ma jednak parę swoich perełek, które warto odwiedzić.

Śródmieście czy aż takie groźne?

Główna część miasta z kamienicami, których historie sięgają nawet XVIII wieku mimo postępującej rewitalizacji nadal nie cieszy się mianem reprezentatywnej. Mieszkańcy mimo ożywienia ulicy 3-go Maja, nadal niechętnie zapuszczają się w te rejony.  Kiedy przemierzając tą ulicę, odważymy się wejść do bramy budynku pod numerem 15, zobaczymy niedawno postawiony dzięki Kawiarni Obywatelskiej „Śródmieście” włogród, stanowiący rolę łąki kwietnej. Niedaleko od tej pozycji możemy zajrzeć na ulicę Cyganka, warta uwagi jest zwłaszcza kamienica pod numerem 18, przy wejściu do klatek można zauważyć pochodzące z ubiegłego wieku tabliczki z napisem oficyna „A” i oficyna „B”. Udając się natomiast na Stary Rynek oprócz kościoła św. Jana ciekawą ofertą jest odwiedzenie muzeum Historii Włocławka, które posiada duży zbiór eksponatów. Na Starym Rynku znajdziemy też kawiarnie „Miodnia”, gdzie produkty robione są z domowego miodu. Zagłębiając się w uliczkę Zamczą odnajdziemy również Zbiory Sztuki, a w nich pracę lokalnego rzeźbiarza Zagajewskiego. Pozostając nadal na śródmieściu można zajrzeć do Kawiarni Obywatelskiej Śródmieście jest to miejsce spotkań mieszkańców oraz wartych uwagi inicjatyw.

Włocławek dla aktywnych

Pozostając na śródmieściu i chcą uciec od miejskiego zgiełku można udać się na spacer do parku Sienkiewicza, który jest jednym z najstarszych parków w Polsce.  Idąc alejkami dotrzemy do nowo wyremontowanego Parku Słodowo, które oddziela dawna część od nowej. Słodowo oferuje nam bogaty plac zabaw, leżaki do opalania jak również siłownie oraz miejsce na ognisko. Koło parku idąc w górę napotkamy basen międzyosiedlowy , a naprzeciwko znajdują się baseny miejskie na otwartej przestrzeni.  Włocławek posiada również park linowy o różnych stopniach zaawansowania, więc każdy znajdzie tam dla siebie swój poziom. Okolice miasta posiadają także liczne ścieżki rowerowe chociażby trasa na jezioro Wikaryjskie przez Wieniec Zdrój, dodatkowo mamy możliwość wypożyczyć rower miejski o zmyślnej nazwie włower.

Włocławek potrafi być romantyczny

Jeśli chcemy wybrać się na randkę i stawiamy na niebanalne rozwiązania to najlepiej koło godziny dwudziestej pierwszej wybrać się na włocławskie bulwary i obserwować zachodzące słońce, które wręcz zatapia się w Wiśle, widok ten możemy podziwiać również z tarasu na przystani Rejs. Równie dobrym pomysłem jest udanie się na ruiny starego mostu, które znajdują się na dzikiej plaży. Jest to dobre miejsce na piknik bowiem otaczać nas będzie niesamowita nadwiślańska przyroda. Będąc stale na Zawiślu warto również wieczorem zajrzeć na punkt widokowy gdzie znajduje się miejsce na ognisko, a przy całkowitej ciemności można oglądać taniec świateł, który odbywa się nad miastem.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji