fbpx
Testowy baner
Lifestyle

WITAMINA D3 – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Witamina D3 w ostatnim czasie stała się jedną z najbardziej atrakcyjnych witamin, powstało wiele badań, wiele opracowań, a 90% wiedzy na jej temat poznaliśmy w ostatnich dziesięciu latach.

To oddaje ogromny (chociaż jeszcze niepoznany w 100%) potencjał na nasz organizm. Witamina D3 odpowiada między innymi za:

-Zwiększenie wchłaniania wapnia i fosforu w układzie pokarmowym;
– Pełni funkcje regulacyjne w układzie autoimmunologicznym;
– Wspiera organizm w chorobach autoimmunologicznych (napiszę o tym kolejny, oddzielny post ;))
– Zapobiega nadciśnieniu, miażdżycy oraz chorobom serca;
– Odpowiedni poziom może zmniejszać ryzyko zachorowań na nowotwory;
– Ma pozytywny wpływ na nasz układ nerwowy


Jaki jest odpowiedni poziom witaminy d3 w naszym organizmie, jak możemy to sprawdzić?

Poziom witaminy d3 sprawdzamy za pomocą badania krwi Parametr 25(OH)d3 – mówi nam o zawartości Wit d3 w osoczu. Prawidłowe stężenie to 30-50ng/ml.

Dlaczego tak często mamy niedobory witaminy d3?

Wynika to z naszego położenia geograficznego, w szerokości, w której leży Polska, kąt padania promieni słonecznych jest zbyt mały (szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych), a witaminę d3 wchłaniamy między innymi z promieni słonecznych. Poza tym bardzo mocno ograniczamy naszą ekspozycję na słońce. Praca w zamkniętych pomieszczeniach, brak spędzania czasu na świeżym powietrzu, zbyt mała ekspozycja ciała na promienie słoneczne – ciało powinno być odsłonięte w 70% by czerpać witaminę ze słońca. Brak produktów w naszej diecie zawierających odpowiednią ilość witaminy d3

Tak więc co zrobić by uzupełnić niedobory lub zadbać o prawidłowy poziom witaminy d3?


– Przede wszystkim – (zawsze i wszędzie!) odpowiednia dieta, produkty bogate w witaminę d3:
Ryby morskie w kolejności: Węgorz (1200IU/100g), śledź w oleju (808IU/100g), łosoś (540 IU/100g), ryby z puszki (200IU/100g) Niewielką jej ilość znajdziemy również w żółtku, mleku, wątrobie drobiowej, serach.

– Przebywamy na słoneczku, mówi się o minimum 15 minutach dziennie ekspozycji ciała na słońcu, w godzinach 10-15.

– Kolejnym punktem będzie suplementacja, która zawsze powinna być dobrana indywidualnie, w zależności od stężenia we krwi, stopnia niedoboru. Każdy wchłania suplementowaną witamine d3 inaczej. Przy skrajnych niedoborach wrzucamy większą dawkę na okres 30 dni, po czym sprawdzamy poziom stężenia w osoczu, a przez okres jesienno-zimowy wspomagamy się suplementacją podtrzymującą odpowiedni poziom. 

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji