fbpx
Bez kategorii

Więcej cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS

W województwie kujawsko-pomorskim zwiększyła się liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Na koniec marca tego roku wynosiła niemal 28 tys., co oznacza wzrost o ponad 15 proc. względem lutego 2020 r. W całej Polsce legalnie pracujących cudzoziemców na koniec marca br. było ponad 766 tys., a na koniec kwietnia przeszło 780 tys.

Od kilkunastu lat liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, systematycznie rośnie. Epidemia Covid-19 niewątpliwie miała duży wpływ na ilość cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Choć w drugim kwartale ubiegłego roku odnotowaliśmy spadek obywateli z zagranicznym paszportem, to już w drugiej połowie roku liczba obcokrajowców ponownie wzrosła. Na koniec grudnia 2020 roku liczba cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS wynosiła ponad 725 tys., w tym w województwie kujawsko-pomorskim 26 tys. – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

W marcu tego roku liczba legalnie pracujących obcokrajowców wynosiła 766 tys. i  wzrosła w stosunku do lutego 2020 r. o blisko 96 tys. Największy wzrost nastąpił  w przypadku obywateli Ukrainy, bo o 71 tys. Również w województwie kujawsko-pomorskim najwięcej przybyło Ukraińców. Ich stan zwiększył się o ponad 2,9 tys. osób, łączna  liczba sięga 22,6 tys. Drugą dominującą grupą w naszym regionie są Białorusini. Ich ilość na koniec marca tego roku przekroczyła tysiąc osób.

Należy jednak pamiętać, że nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy z nich pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się w KRUS.

(Inf. prasowa ZUS)

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji