fbpx
Wiadomości

Tylko w Majątku Kaniewo w najbliższą niedzielę-wyjątkowe smaki, wyjątkowe jury z Anną Wachowicz. To będzie regionalna uczta ,przygotowano wiele atrakcji i nie tylko kulinarnych.

Tradycyjne smaki, wyjątkowe regionalne potrawy, to nie wszystkie powody, dla których w najbliższą niedzielę 6 października warto pojawić się w Majątku Kaniewo. Festiwal „Obrzędowość na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej” zgromadzi kilkuset uczestników z całego regionu.

Już w najbliższą niedzielę Majątek Kaniewo stanie się regionalną stolicą dobrego jedzenia. Tego dnia pojawią się tu członkinie 40 kół gospodyń wiejskich prezentując swoje kulinarne talenty. Będzie można spróbować kujawskiej kuchni i sięgnąć do serca kulturalnego dziedzictwa regionu w najlepszy możliwy sposób – przez żołądek.

Festiwal stanowić będzie zwieńczenie akcji, którą organizatorzy prowadzą we współpracy z gospodyniami z KGW. To właśnie one nadsyłały swoje autorskie przepisy do publikacji, którą promować będzie niedzielna impreza. W książce znajdziemy nie tylko sposoby przyrządzenia potraw, ale także krótki opis każdego Koła, które gościć będzie na Festiwalu. Oprócz prezentacji swoich specjałów gospodynie rywalizować będą w konkursie kulinarnym. Jak przyrządzić rybę, tak by zawładnęła podniebieniem jury? To właśnie zadanie stoi przed konkursowiczami.

Samo zaś jury prezentuje się imponująco. Kulinarne perełki oceniać będą: prof. Jarosław Dumanowski (historyk, który nie boi się patrzeć na dzieje Polski przez pryzmat kulinariów), znakomici kucharze Tomasz Welter i Wojciech Grześkowiak oraz doskonale znana Anna Wachowicz.

Na tej imprezie nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. Liczne konkursy z nagrodami a także  przełajowy bieg z przeszkodami. Między innymi tak spędzać będą mogli czas młodzi uczestnicy. Chętni do udziału w biegu powinni przynieść ze sobą odpowiedni, sportowy strój. Rejestracji można dokonać pod numerem telefonu 577 510 131.

To niejedyne atrakcje przygotowane przez organizatorów. Na scenie w Majątku Kaniewo zaprezentuje się tego dnia zespół Baby Full, czyli „młodsza wersja” grupy Bayer Full złożona z rodzeństwa Świerzyńskich, gwarantując znakomitą zabawę.

Prezentacja kulinarnych dokonań KGW to tylko jeden z powodów niedzielnego spotkania. Będzie to też okazja do wykonania badań medycznych. Miasteczko medyczne, które pojawi się tego dnia na miejscu imprezy „uzbrojone” będzie, między innymi, w mammobus z Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Profilaktyczne badania mammograficzne będzie mogła przeprowadzić każda z pań w wieku od 50 do 69 lat która nie leczy się na raka piersi i nie wykonywała profilaktycznej mammografii w ostatnich 24 miesiącach. W majątku zaparkuje także dentobus – świadczący badania stomatologiczne dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia,będzie można też zbadać znamiona skóry za pomocą dermatoskopu oraz wykonać badanie ciśnienia tętniczego krwi i poziomu cukru.

Patronatem objęła Festiwal Pani Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Anna Gembicka – odpowiedzialna za wsparcie KGW.

Szczegółowy Program Kulinarne Dziedzictwo Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej

9:00 – zawody wędkarskie dla dzieci
13:00 – oficjalne otwarcie I edycji Festiwalu
13:20 – rozpoczęcie konkursu kulinarnego

13:30 – bieg przełajowy dla dzieci
14:00 – ogłoszenie wyników zawodów wędkarskich biegu przełajowego wręczenie nagród
14:30 – degustacja potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń
15:00 – prezentacja publikacji Kulinarne dziedzictwo Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej
16.00 – pokaz wędzenia oraz degustacja ryb przygotowana przez Majątek Kaniewo
16:30 – degustacja potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń
17:00 – występ
17:30 – ogłoszenie wyników wręczenie nagród
ok 18:00 – koncert Baby Full – zakończenie festiwalu.

Miasteczko medyczne:

1) Stanowisko K-P OW NFZ:
– pomiar masy ciała, obliczanie BMI, diety NFZ,
– programy profilaktyczne NFZ, e-recepty, kampania Planuję długie Życie,
– wydawanie kart EKUZ (potrzebny dowód osobisty), potwierdzanie profilu zaufanego, IKP,
– potwierdzanie zleceń na wyroby medyczne.

2) Część medyczna:
– mammobus z Centrum Onkologii w Bydgoszczy: profilaktyczne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat, które nie leczą się na raka piersi i nie wykonywały profilaktycznej mammografii w ostatnich 24 miesiącach,
– dentobus – świadczenia stomatologiczne i profilaktyka próchnicy dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia,
– badanie znamion skóry za pomocą dermatoskopu – 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Bydgoszcz,
– badanie ciśnienia tętniczego krwi i poziomu cukru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji