fbpx
Wiadomości

Trwa przebudowa Zespołu Szkół Technicznych

W październiku 2022 roku rozpoczął się proces realizacji inwestycji pn. „Modernizacja Zespołu Szkół Technicznych we Włocławku”. Szkoła postanowiła dokumentować przebieg prac, a fotografiami dzieli się na swojej stronie internetowej.

Zespół Szkół Technicznych to najstarsza placówka edukacyjna o takim profilu we Włocławku. Jej początki datują się na dzień 1 sierpnia 1920 r., kiedy to Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wydało zgodę na powstanie Państwowej Niższej Szkoły Technicznej. Na dwóch czteroletnich kierunkach rolniczym i elektrotechnicznym kształcili się chłopcy z Włocławka i okolic bez względu na przynależność narodową i religijną. W pierwszym roku działalności funkcjonowała jedna klasa licząca 32 uczniów oraz ośmioosobowe grono nauczycieli.

Obecnie szkoła kształci ponad 600 uczniów łącznie na sześciu kierunkach: mechatronika, mechanika, robotyka, informatyka, reklama, w tym dwa profile branżowe: operator obrabiarek skrawających i ślusarz. Zespół Szkół Technicznych zatrudnia 58 nauczycieli.

Remont budynku dydaktycznego został powiązany z jubileuszem 100lecia szkoły i mijającego wieku od daty zaprojektowania i wybudowania szkoły. ,,Gmach został zaprojektowany w nurcie tradycjonalnym na planie litery T. Prace budowlane trwały w latach 19221924 pod kierunkiem słynnego włocławskiego architekta Antoniego Olszakowskiego”. Stan techniczny budynku i pomieszczeń szkolnych wymusił rozpoczęcie tak głębokiej inwestycji i przeprowadzenie remontu mającego na celu dostosowanie szkoły do współczesnych wymagań i potrzeb edukacyjnych młodzieży.

W kolejnych częściach wyjątkowej fotorelacji z przebiegu modernizacji Zespołu Szkół Technicznych będzie prezentowany stan szkoły przed remontem, przebieg najważniejszych prac budowanych i uwieńczenie dzieła w postaci gotowych pomieszczeń dydaktycznych dla kontynuacji procesu dydaktycznego. Po modernizacji, będzie to najnowocześniejszy obiekt dydaktyczny przeznaczony dokształcenia uczniów w zawodach technicznych w naszym mieście.

Fragmenty historyczne opracowała nauczycielka historii dr Krystyna Grzesiak.

Na zdjęciach widoczne sale lekcyjne, pracownie, pomieszczenia służbowe i korytarze przygotowane do remontu i w trakcie wykonywania pierwszych prac budowlanych: ZST.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji