fbpx
Region Wiadomości

Trasa z Kowala do Baruchowa w przebudowie

Łagodna zima pozwala wykonawcy odpowiedzialnemu za modernizację drogi wojewódzkiej nr 265 z Kowala (powiat włocławski) do granicy województwa prowadzić pierwsze prace. To ostatni etap rozbudowy całej trasy łączącej pięć podwłocławskich gmin oraz nasze województwo z Mazowszem. Inwestycja o wartości blisko 46 mln złotych realizowana jest przy wykorzystaniu środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego.

To kolejna ważna inwestycja, którą zrealizujemy wykorzystując fundusze europejskie. Wcześniej oddaliśmy do użytku gruntownie zmodernizowany odcinek drogi wojewódzkiej nr 265 z Brześcia Kujawskiego do Kowala. Szczególnie ważne jest to, że trasa zyskała na najbardziej obciążonym odcinku ścieżkę rowerową. Przy nowym zadaniu w miejscach z zabudową powstaną także nowe chodniki poprawiające bezpieczeństwo mieszkańców – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W pierwszej kolejności wykonawca rozpoczął przebudowę istniejących chodników m.in. w  Baruchowie i Kowalu, oraz budowę nowych – w Rakutowie i na terenie Kowala. Trwają także prace związane z budową odwodnienia drogi. Wszystkie roboty odbywają się bez wstrzymania ruchu. Kierowcy nie muszą korzystać z objazdów, aby umożliwić przejazd aut wprowadzono ograniczenia prędkości i ruch wahadłowy. Konieczna jest także przebudowa części podziemnego uzbrojenia (kabli i rur). Za prace odpowiada firma Drogomex z Pruszkowa. Zakończenie inwestycji planowane jest jesienią.

Prace obejmą również ułożenie nowych warstw nawierzchni i wzmocnienie jezdni, co zapobiegnie powstawaniu kolein i spękań na trasie, którą porusza się wiele ciężarówek. Przebudowane zostaną zatoki autobusowe, rowy odwadniające, zjazdy na posesje i do pól uprawnych. Droga zyska utwardzone pobocza, a przepusty specjalne przejścia ułatwiające migracje małym zwierzętom.

Zadanie jest finansowane z udziałem środków europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-20. 

Droga wojewódzka nr 265 stanowi ważny dojazd do węzłów na autostradzie A1 w Kowalu i pod Włocławkiem. W Kujawsko-Pomorskiem na długości ponad 30 kilometrów komunikuje między innymi gminy Brześć Kujawski, Włocławek, Kowal i Baruchowo.

Komunikat prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Zdjęcia Szymon Zdziebło dla UMWKP.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji