fbpx
Wiadomości

Święto plonów, czyli dożynki we Włocławku i Kruszynie! Gwiazdami wieczoru będzie Tomasz Organek i Pectus

Włocławskie bulwary i lotnisko w podwłocławskim Kruszynie będą miejscem tegorocznych dwudniowych obchodów wojewódzkiego święta plonów, które w ostatni weekend sierpnia organizowane są wspólnie z kurią diecezjalną we Włocławku oraz powiatem włocławskim i gminą wiejską Włocławek. W programie poza barwnym korowodem dożynkowym m.in. jarmark produktów regionalnych i ekologicznych, swojskie rytmy etno w wykonaniu formacji pieśni i tańca, wystawa maszyn rolniczych oraz piknik eko z udziałem Tomasza Organka i jego zespołu.

Zapraszam do Włocławka na Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Włocławskiej oraz Powiatu Włocławskiego i Gminy Włocławek. Będziemy je celebrować w szczególnych okolicznościach, w kontekście wspólnej troski o bezpieczeństwo żywnościowe kraju i kontynentu, kiedy trud rolnika i owoce jego pracy nabierają szczególnej wagi. Ale ten dzień, dzień dziękczynienia za plony, musi być i będzie radosny – w atmosferze ludowego pikniku i wspólnej zabawy. Bądźmy tam razem! – zachęca marszałek Piotr Całbecki.  

Obchody święta plonów rozpoczną się w sobotę 27 sierpnia przedpołudniową uroczystą mszą świętą w intencji rolników Pomorza i Kujaw w należącym do franciszkanów kościele Wszystkich Świętych na placu Wolności oraz ceremonią odsłonięcia kamienia pamiątkowego poświęconego działaczom Solidarności Rolników Indywidualnych. Wydarzenia na Bulwarach Józefa Piłsudskiego rozpoczną się w samo południe. Po kiermaszu rękodzieła, pokazach kół gospodyń wiejskich, przeglądzie kapel ludowych i dedykowanym dzieciom bloku zabaw, późnym popołudniem koncert z udziałem Orkiestry Kijowskiej Operetki Narodowej oraz utalentowanych młodych śpiewaków operowych.

Gwiazdą wieczoru będzie Tomasz Organek.

Główne uroczystości, z oficjalnymi wystąpieniami i mszą celebrowaną przez bpa Krzysztofa Wętkowskiego – a także m.in. kiermasz dożynkowy, ludowe rytmy w wykonaniu lokalnych kapel, wystawa maszyn rolniczych, „husarska” inscenizacja historyczna i prezentacje współczesnych militariów – w niedzielę 28 sierpnia na lotnisku aeroklubu w podwłocławskim Kruszynie.

W programie także próba bicia rekordu Polski w tańczeniu kujawiaka i 35-kilometrowy dożynkowy rajd rowerowy, ze startem i metą na płycie lotniska, w którym zakładamy udział 250 amatorów dwóch kółek (zapisy wkrótce na kujawsko-pomorskienarowery.pl).

Gwiazdą niedzielnego wieczoru będzie zespół Pectus.

Tradycyjnie podczas dożynek rozstrzygniemy konkursy na najpiękniejsze wieńce i najlepsze stoiska promocyjne.

Komunikat prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji