fbpx
Wiadomości

Środki z rezerwy miasta dla szpitala i 1 zł czynsz dla przedsiębiorców – takie jest wsparcie włocławskiego ratusza.

Pomoc dla włocławskich przedsiębiorców, wsparcie włocławskiego szpitala i bieżąca sytuacja epidemiologiczna we Włocławku, to główne tematy poruszone przez prezydenta miasta Marka Wojtkowskiego podczas konferencji  prasowej w ratuszu 24 marca 2020 roku.

Sytuacja epidemiologiczna w mieście:

116 osób odbywa kwarantannę domową

13 osób odbywa kwarantannę zbiorczą przy ul. Żytniej ( dawny budynek Domu Dziecka)

1 osoba we Włocławku zarażona COVID-19

Przypomnijmy ,kilka dnia temu radni SLD i KO zwrócili się do prezydenta miasta o wsparcie dla włocławskiego szpitala.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników i pacjentów szpitala, Kluby Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Koalicji Obywatelskiej zwróciły się z prośbą do Prezydenta Marka Wojtkowskiego o udzielenie wsparcia włocławskiemu szpitalowi w celu zabezpieczenia pracowników w dodatkowe środki ochronne. Jednocześnie zwracamy się z prośbą do mieszkańców Włocławka a w szczególności do właścicieli przedsiębiorstw, gabinetów stomatologicznych gabinetów kosmetycznych, niepublicznych przychodni o nieodpłatne przekazanie szpitalowi środków ochrony osobistej ( jednorazowych maseczek chirurgicznych, rękawiczek, fartuchów, kombinezonów, gogli). Ważne jest, aby przekazane produkty były atestowane i bezpieczne dla personelu medycznego. Zgromadzone w wyniku zbiórki środki ochrony, będą stanowić bezpieczny zapas, który zostanie wykorzystany w sytuacji zwiększonej zachorowalności, na którą przygotowuje się szpital – apelowali w swoim stanowisku Kluby radnych SLD i PO

W dniu dzisiejszym władze Włocławka podjęły decyzję…

Prezydent Marek Wojtkowski: W tej chwili kwestią podstawową jest ochrona i bezpieczeństwo zdrowotne naszych mieszkańców. Dlatego też z rezerwy miasta wyasygnujemy określoną kwotę, którą wykorzystamy na zakup materiałów służących bezpieczeństwu pracownikom szpitala, ale także i pracownikom naszych jednostek miejskich.Będą to przede wszystkim maseczki, ale także i fartuchy ochronne, gogle. Chcę dodać, że radni i prezydenci zdecydowali się złożyć też z własnych środków, żeby ten fundusz zwiększyć.

Jest pakiet pomocowy dla włocławskich przedsiębiorców…

Marek Wojtkowski: Zdajemy sobie sprawę, że przede wszystkim sytuacja małych i średnich firm w mieście może być trudna z uwagi na stan epidemiologiczny. Wychodzimy z inicjatywą i odpowiadamy na wniosek m.in. rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw. Pomoc dotyczy tych wszystkich osób, które korzystają z nieruchomości będących w zasobach Gminy Miasta Włocławek, mam na myśli lokale użytkowe i działki- odchodzimy od poboru opłat czynszowych. Opłaty zmniejszamy do 1 zł. Przedsiębiorcy poniosą tylko opłaty za media.

Władze miasta będą starały się również pomagać tym wszystkim przedsiębiorcom, którzy ponoszą określone daniny finansowe na rzecz miasta- podatki od nieruchomości, od środków transportu oraz opłaty z tytułu użytkowania wieczystego.

Marek Wojtkowski: Na wniosek przedsiębiorców będziemy starali się prolongować terminy tych opłat, ale nie mogą one przekraczać roku kalendarzowego, czyli do końca 31 grudnia 2020 roku trzeba będzie ich dokonać. Będziemy również starali się te opłaty rozkładać na raty. W przypadku umorzenia sytuacja jest bardziej skomplikowana, ale każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie. 

Każdy przedsiębiorca, który będzie chciał skorzystać z ulg proszony jest o dostarczenie wniosku do Urzędu Miasta Włocławek.

Kinga Maślanka

Foto: UM Włocławek

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji