fbpx
Wiadomości

Ruszyły wypłaty 500+ na nowy okres świadczeniowy! Zus przelał 600 mln w tydzień

Od czerwca obsługą i wypłatą świadczenia 500+ zajmuje się już tylko ZUS. Na nowy okres świadczeniowy ZUS przelał w tym tygodniu blisko 600 mln zł. Wnioski o 500+ przyjmowane są wyłącznie elektronicznie.

Przejęcie realizacji programu „Rodzina 500+” przez ZUS było wprowadzane stopniowo od stycznia tego roku. W pierwszym etapie ZUS przyjmował wnioski o nowe świadczenia wychowawcze, jeszcze niewypłacane, czyli np. na nowo narodzone dzieci, a od lutego na nowy okres wypłat, który trwa od 1 czerwca tego roku do 31 maja 2023 r.  –  informuje  Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego

Wnioski o 500+ na nowy okres można składać do 30 czerwca 2022 r. W przypadku złożenia wniosku po tym terminie, świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku. Zatem jeśli ktoś zapomni wysłać wniosek o 500+ w czerwcu i zrobi to dopiero w lipcu, to za czerwiec nie będzie miał przyznanego świadczenia. Wyjątek stanowią rodzice, którym urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące na złożenie wniosku.

Nowe terminy płatności

Świadczenia wychowawcze 500+ na nowy okres wypłat (od czerwca tego roku do maja 2023 roku) ZUS będzie wypłacać w dziesięciu terminach płatności: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20, 22 dnia każdego miesiąca. Jeśli płatność wypada na dzień wolny od pracy, to środki ZUS przekaże dzień wcześniej.

Przydział konkretnego terminu płatności następuje automatycznie, losowo.  Jeżeli wniosek o 500+ na nowy okres wypłat został rozpatrzony do końca maja br., termin pierwszej wypłaty w czerwcu będzie terminem, w którym świadczenie będzie wypłacane również w kolejnych miesiącach. Natomiast w sytuacji, gdy wniosek o świadczenie wychowawcze zostanie rozpatrzony po maju br., wówczas pierwsza płatność świadczenia zostanie zrealizowana w najbliższym technicznie możliwym terminie dziennym, a kolejne płatności świadczenia zostaną zrealizowane w ustalonym stałym terminie płatności.

ZUS przypomina, że wniosek o 500+ można złożyć wyłącznie elektronicznie przez PUE ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Uchodźcy z Ukrainy, którzy  przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i chcą pozostać w naszym kraju, wniosek składają  tylko przez PUE ZUS. Jest to formularz o symbolu SW-U dedykowany wyłącznie obywatelom Ukrainy.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji