fbpx
Region Wiadomości

Rusza remont drogi wojewódzkiej nr 270 łączącej Brześć Kujawski z Lubrańcem!

Rozpoczęły się prace na drodze wojewódzkiej nr 270 łączącej Brześć Kujawski z Lubrańcem w powiecie włocławskim. Droga zostanie poszerzona i wzmocniona, dobudowane zostaną pobocza i zatoki autobusowe. Rozbudowana trasa połączy się z powstającą obwodnicą Lubrańca.

W najbliższych latach chcemy dokończyć przebudowę wszystkich ważnych dróg wojewódzkich w powiecie włocławskim. Duża część inwestycji jest już za nami, albo w trakcie prac budowlanych. Teraz ruszamy z kolejną związaną z przebudową siedmiokilometrowej trasy Brześć-Lubraniec. Gruntownie zmodernizowane drogi w tej części regionu będą wzmacniały gospodarczy potencjał powiatu włocławskiego i poprawią bezpieczeństwo mieszkańców, kierowców, rowerzystów i pieszych – zaznacza marszałek Piotr Całbecki.

Fot. ZDW.

Droga nr 270 łącząca Brześć Kujawski z Izbicą Kujawską w powiecie włocławskim stanowi łącznik pomiędzy autostradami A1 i A2. Przekazanie placu budowy (odcinka Brześć-Lubraniec) firmie Onde odbyło się w poniedziałek (6 marca). Wcześniej wykonawca przygotował projekt. Trasa będzie przejezdna, ale obowiązywać będą odcinki z ruchem wahadłowym kierowanym sygnalizacją świetlną oraz ograniczeniem prędkości. Podstawowy zakres zadania związanego z przebudową drogi wykonawca deklaruje zrealizować jeszcze w tym roku. Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Łączny koszt przedsięwzięcia szacowany jest na ok. 30 mln zł.

Droga zostanie rozbudowana na długości ponad 6,6 km od Brześcia Kujawskiego do obwodnicy Lubrańca. Na połączeniu z obwodnicą powstanie rondo. Jezdnia zostanie wzmocniona do przenoszenia obciążeń rzędu 11,5 tony na oś. Oznacza to, że będzie zdecydowanie bardziej odporna na powstawanie uszkodzeń i kolein.

W ubiegłym roku rozpoczęła się budowa obwodnicy Lubrańca. Za realizację odpowiada także firma Onde. Inwestycja pochłonie około 60 mln zł.

Równocześnie trwają przygotowania do uruchomienia kolejnych zadań drogowych w powiecie włocławskim. Powstaje dokumentacja niezbędna do zlecenia prac przy przebudowie drogi nr 268 od Brzezia do Brześcia o długości 10 kilometrów. Jeszcze w tym roku Urząd Marszałkowski planuje zlecić prace na 5,5-kilometrowym odcinku drogi wojewódzkiej nr 268 pomiędzy Chodczem i Wolą Adamową. Przebudowa drugiego odcinka na tej trasie z Woli Adamowej do Chocenia o długości 2,9 km zostanie zlecona  w przyszłym roku. Na te zadania samorząd województwa zdobył środki z funduszy zewnętrznych. Zaawansowane prace trwają przy rozbudowie kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej nr 265 z Kowala do Baruchowa.

 Inwestycja w liczbach:

  • 6,66 km to długość odcinka drogi wojewódzkiej nr 270 do przebudowy,
  • 29,3 mln zł wynosi szacowany koszt inwestycji,
  • 22,7 mln zł to wartość dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Gotowi na duże inwestycje

Tylko w tym roku na modernizację, rozbudowę i budowę nowych dróg wojewódzkich w budżecie województwa kujawsko-pomorskiego zabezpieczono ponad pół miliarda złotych. Na kolejne lata Urząd Marszałkowski pozyskał też 136 mln euro środków unijnych, które wydane będzie m.in. na regionalny program budowy obwodnic. Na część zadań związanych z rozbudową infrastruktury drogowej wykorzystane też będzie zdobyte dofinansowanie centralne (ok. 170 mln zł na obwodnice i około 450 mln zł na rozbudowę innych dróg).

Komunikat prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Fot. ZDW.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji