fbpx
Testowy baner
Lifestyle

Rozpoczęcie funkcjonowania własnej firmy- jak zrobić to prawidłowo?

Otwarcie firmy jest dla wielu młodych przedsiębiorców możliwością spełnienia swoich pasji oraz osiągnięcia wymiernych korzyści finansowych. Jak przygotować się do rozpoczęcia funkcjonowania własnej działalności „ od kuchni” oraz jakich błędów unikać przy prowadzeniu firmy.

Rejestracja działalności gospodarczej jest ostatnią formalnością do spełnienia w celu uruchomienia wymarzonej firmy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż zanim zabiorą się za formalności rejestrowe, powinni przeanalizować kilka istotnych czynników mających niezwykły wpływ na przyszłe istnienie firmy.

Możliwość finansowania zewnętrznego

Analizując chęć stworzenia własnego biznesu warto pomyśleć o zewnętrznych , najlepiej bezzwrotnych formach finansowania dla przyszłej działalności gospodarczej. Otwarcie firmy wiąże się niestety z przekazaniem na jej uruchomienie znacznych nakładów , często będących poza zasięgiem przyszłego przedsiębiorcy. Uzyskanie formy finansowania zewnętrznego niejednokrotnie jest jedynym sposobem na kompleksowe rozpoczęcie funkcjonowania nowego podmiotu gospodarczego.

Wybór formy opodatkowania

Firma będzie generowała koszty , profil działalności oparty zostanie o usługi handlu , czy jednak będą to usługi bez wykorzystywania materiałów ? Jak oceniasz przewidywany poziom przychodów ? Odpowiedzi na tego typu pytania pozwolą ocenić opłacalność wyboru różnych form opodatkowania, co jest kwestią pierwszorzędną przed fizyczną rejestracją przyszłego podmiotu gospodarczego.

Co z tym VAT-em ?

Wielu przyszłych przedsiębiorców często zastanawia się , czy konieczna jest rejestracja dla potrzeb podatku VAT, nie wiedząc, iż większość  rozpoczynających firm może korzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego, określonego limitem obrotu. Dlatego w dużej części przypadków nie jest obligatoryjne bycie tzw. vatowcem.

Jakie koszty stałe związane są z początkowym prowadzeniem firmy

Oprócz kosztów związanych z bezpośrednią działalnością firmy tj. najem lokalu, pozyskanie materiałów czy towarów handlowych, obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest pokrywanie składek odprowadzanych do ZUS . Jest to główny stały koszt, który będzie nam towarzyszył niezależnie od faktycznej działalności firmy. Warto jednak zapoznać się z obowiązującymi ulgami dla nowych firm , tak aby móc korzystnie i z uwzględnieniem osobistych potrzeb przedsiębiorcy , rozliczać się z należności wobec ZUS.

Założenie własnej firmy jest istotnie ważnym etapem w życiu zawodowym osoby fizycznej. Nie wolno jednak zapominać , że jest to wymagająca forma zarobkowania , gdzie wiele czynników decyduje o jej powodzeniu, a kwestie organizacyjne odgrywają dużą rolę w codziennym jej funkcjonowaniu. Mając na uwadze powyższe warto przeanalizować, czy jesteśmy w stanie sami podołać kwestiom związanym z organizacją i rachunkowością naszej firmy, czy trafnym będzie w tym momencie profesjonalne wsparcie ze strony specjalistów.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji