fbpx
Lifestyle

Różowa skrzyneczka walka z tabu menstruacyjnym!

Różowa skrzyneczka to fundacja, która walczy z tabu menstruacyjnym, za swój cel stawia, aby każda kobieta i dziewczyna miała dostęp do środków higienicznych na czas menstruacji oraz dostęp do rzetelnej edukacji seksualnej.

Dzięki tej fundacji coraz powszechniejsze w Polsce robią się tak zwane różowe skrzyneczki. Skrzyneczki te wyglądają podobnie do skrzyneczek, w których znajdziemy artykuły pierwszej pomocy, jednak nie są one czerwone, a różowe i w środku zamiast bandaży i plastrów znajdziemy tampony i podpaski.

Pierwsza różowa skrzyneczka pojawiła się w 2019 roku w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu, od tamtej pory jest to coraz powszechniejsze, a na ten moment punkt pierwszej potrzeby dla dziewczyn i kobiet znajdziemy już w 2000 różnych miejsc w Polsce. Różowe skrzyneczki dostępne są w centrach kultury, szkołach, bursach. Do akcji przyłączają się kolejne placówki. We Włocławku, różową skrzyneczkę znajdziemy między innymi w Kawiarni Obywatelskiej, Zespole Szkół Muzycznych lub w Liceum Marii Konopnickiej.

Akcja ma na celu poprawić sytuację wielu kobiet i nastolatek, ale także przełamać wciąż powszechnie panujące tabu menstruacyjne. Temat menstruacji nadal jest uważany za pewnego rodzaju tabu, badania wskazują, że w 42% rodzin, nie rozmawia się o miesiączce. Badania pokazują też, że w Polsce, panuje ubóstwo menstruacyjne- blisko 500 000 osób, nie stać na kupno podpasek lub tamponów i aż 21% uczennic jest zmuszonych do wyjścia z zajęć z powodu braku środków higienicznych, a 10% w ogóle nie wychodzi z domu.

Skrzyneczka jest otwarta dla każdego, kto ma ochotę skorzystać z jej zasobów lub wesprzeć jej zawartość. Można ją znaleźć w widocznym, lecz dyskretnym miejscu, najczęściej w rogu toalety. Różowa skrzyneczka jest skierowana do dziewczyn i kobiet, których nie stać na zakup podpasek czy tamponów, ale także, dla wszystkich, którzy jej potrzebują.

Mimo że Polska jest rozwiniętym krajem, nadal powszechne jest zjawisko ubóstwa menstruacyjnego. Nadal zdarzają się sytuację, gdzie młoda kobieta nie jest do edukowana, pod kątem przygotowania menstruacyjnego i nie posiada comiesięcznych środków na zakup materiałów higienicznych. Wiele dziewczyn i kobiet wstydzi się tego problemu i wtedy następuje zjawisko tak zwanego wykluczenia menstruacyjnego. Bardzo ważne jest zmniejszenie wykluczenia, ubóstwa oraz tabu w tematach miesiączki, oraz zapewnienie wszystkim kobietą i dziewczyną dostęp do jak najlepszych środków higienicznych.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji