fbpx
Lifestyle

Równonoc jesienna- słowiańskie tradycje

W środę 22 września nastąpiło przesilenie jesienne i oficjalnie rozpoczęła się jesień. Jest to niesamowity moment w ciągu roku bo tego dnia jak i na równonoc wiosenną dzień i noc mają niemal ten sam czas trwania. Moment ten był szczególnie ważny dla naszych przodków- Słowian.

Słowiańskie tradycje

Dla Słowian natura stanowiła integralną część życia, wyznaczała ona rytm życia oraz pozwalała na tworzenie wierzeń i mitów.

Świętowanie związane z równonocą jesienną było ściśle związane ze składaniem darów bogom i dziękowaniu za obfite plony. Tradycja ta przetrwała do naszych czasów chodź w innej formie, obecnie z dawnego zwyczaju pochodzą współczesne dożynki. Dożynki na terenie Polski były obchodzone od XVI wieku. Najważniejszą częścią świętowania było tak zwane wieńcowe, które polegało na upleceniu ze zboża korony, która ozdobiona była jarzębiną, kwiatami oraz orzechami. Współcześnie dożynki nie są obchodzone w równonoc jesienną lecz w ostatni weekend sierpnia.

Powszechne były również zabawy przy ognisku, obrzęd ten doczekał się swojej nazwy i chodź już powoli on zanika to jeszcze w niektórych starych księgach możemy spotkać się z określeniem Sabat Mabon. Było to rytuał skierowany do bogiń plonów i płodności. Składano wtedy dziękczynne dary oraz palono ognisko wokół, którego odbywały się tańce oraz śpiewy.

Popularne były też rytuały związane z oczyszczeniem, domy okadzało się szałwią aby wypędzić złe byty. W równonoc jesienną ważnym atrybutem był ogień . Robiono wtedy nowe świece oraz kupowano zapas na późniejsze coraz ciemniejsze dni. W równonoc jesienną wypalano stare świeczki, aby przynieść domostwu szczęście i pomyślność.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji