fbpx
Testowy baner
Lifestyle Tylko TU

Psychoterapeutka Agata Aleksińska: Toksyczne związki – jak je rozpoznać?

Potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem jest uniwersalna i oczywista. Przyjaźń, czy serdeczne więzi są źródłem oparcia i rozwoju. Zdarza się jednak odwrotnie – są źródłem udręki i frustracji. Jak ustrzec się toksycznych związków i jak chronić się przed toksycznymi osobami?

Zwróć uwagę, jak osoba reaguje, gdy opowiadasz jej o swoich problemach? Po prostu słucha Cię z przejęciem? Daje porady, których oczekujesz? Jest gotowa działać lub pomagać tobie w działaniach? Zastanowić Cię powinno, jeśli Tobie przerywa i wnosi własną opowieść, która praktycznie niewiele bądź nic nie wnosi. Skłonić cię powinno do refleksji, jeśli podnosi na ciebie głos czy w inny sposób okazuje zniecierpliwienie i brak akceptacji. Jeśli sprawi tobie przykrość, czy zrani, mówisz o tym i słyszysz, że przesadzasz to kolejny niepokojący sygnał. Ludzie różnią się między sobą. To oczywiste. Różnice mogą być inspirującą okazją do wymiany doświadczeń, perspektyw. Druga osoba nie powinna jednak narzucać tobie swoich poglądów i oczekiwać, że będziesz się z nimi identyfikować.

Równie niewłaściwe jest warunkować tym istnienie waszej relacji. Sprawdź, jak czujesz się w trakcie i po spotkaniu. Czy masz poczucie bycia sobą, satysfakcji i spełnienia, czy odwrotnie – czujesz się zblokowany, obniżyła się twoja energia, jesteś rozdrażniony i obok siebie? W konstruktywnej relacji nikt nie mówi ci, jak masz żyć, chyba że o to wyraźnie poprosisz. W konstruktywnej relacji nikt nie dyskryminuje cię za wygląd, wiarę, nie decyduje kogo masz, lubić i kochać. W konstruktywnej relacji osoba jest z tobą w trudach, ale też z równą miarą cieszy się twoimi sukcesami. Nie ma w niej zawiści. W konstruktywnej relacji osoba będzie z tobą szczera – nie będzie o tobie mówić za plecami, lecz zdobędzie się na odwagę bezpośredniej rozmowy, będzie asertywna, ale nie agresywna.

Każdy jest aż i tylko człowiekiem – może mieć gorszy dzień, czas. Jeśli jednak wyżej opisane zachowania powielają się może, oznaczać to, że relacja ma charakter toksyczny. Skala toksyczności będzie proporcjonalna do ilości zachowań.

Pamiętaj, że w twoich rękach spoczywa odpowiedzialność za twoje samopoczucie i to, co chcesz zrobić z sytuacją.

Zmieniamy się wraz z upływem lat. Zmiana ta jest wpisana w relację. Negatywna może być punktem wyjścia do konstruktywnej rozmowy. Czasem będzie punktem wyjścia do zakończenia kontaktów i relacji. Masz prawo do każdej decyzji.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji