fbpx
Lifestyle Tylko TU

Przygodne relacje, ich skutki oraz przyczyny. Co na ten temat uważa psychoterapeutka?

Przygodne relacje to zarówno świadomy wybór, jak i jedna z opcji radzenia sobie z samotnością. Przynajmniej takie skojarzenia od razu nasuwają się na myśl. Jedno jest pewne, niosą za sobą wiele skutków. Jakich? Na to pytanie i wiele innych odpowie Pani Agata Aleksińska, włocławska psycholog oraz psychoterapeuta.

Zacznijmy od początku – proszę powiedzieć czym zajmuje się Pani na co dzień i jaka jest różnica między psychologiem a psychoterapeutą, ponieważ wiele osób myli te pojęcia.

Jestem psychologiem i psychoterapeutą. Psycholog to osoba, która ukończyła studia magisterskie, zajmuje się między innymi diagnostyką, poradnictwem, psychoedukacją, czy wsparciem psychologicznym. Natomiast psychoterapeuta jest osobą, która zajmuje się  leczeniem nerwic, depresji, zaburzeń osobowości. Może zajmować się również psychoterapią szkoleniową, a także psychoterapią rozwojową dla osób, które nie cierpią na zaburzenia, ale są zainteresowane lepszym poznaniem siebie.

Są  wakacje, podczas których często zawiązuje się przygodne relacje. Wiele osób, w szczególności młodych odnajduje się właśnie w tego typu relacji. Jakie mogą być tego konsekwencje ?

Oczywistą konsekwencją może być niechciana ciąża, co za tym idzie młoda kobieta i młody mężczyzna zostają postawieni w bardzo trudnej sytuacji, która może ich przerastać. Młodzi ludzie nagle stają przed decyzją co dalej, podejmują próbę odpowiedzi na pytania: co to znaczy zostać rodzicami, czy w ogóle chcę być mamą, czy tatą. Jest to także konieczność  przedwczesnego stania się osobą dorosłą, stawienia czoła odpowiedzialności, która może przerastać możliwości rozwojowe młodych ludzi. Inną konsekwencją są choroby płciowe, czy choroby przenoszone drogą płciową. Wiąże się to z wizytami u lekarzy zajmującymi się sprawami intymnymi, co z pewnością nie należy do przyjemności. Nawet jeżeli konsekwencją nie będzie nieplanowana ciąża, czy choroby, to i tak przygodny seks może wiązać się z rozczarowaniem, a także powodować zmianę stosunku do siebie samego, do swojego ciała. To wszystko może odbić się na późniejszej relacji ze sobą samym.

Jak w takim razie połączyć przyjemność z bezpieczeństwem?

Wakacje to przede wszystkim okazja do poznawania nowych ludzi, co to wiąże się z przyjemnością, radością, zabawą. Wszyscy mamy do tego prawo, a zwłaszcza młodzi ludzie i  to jest okej! Pamiętać jednak należy o tym, że osoby, które poznajemy są obce więc warto uważać np. aby nie robiły nam zdjęć swoimi aparatami, ponieważ staną się posiadaczami naszego wizerunku. Tym bardziej że mogą nas sfotografować w takich sytuacjach, w których byśmy sobie tego nie życzyli. Warto pamiętać także o zagrożeniach związanych z mediami społecznościowymi, czy cyberprzemocą.  Alkohol działa rozluźniająco i właśnie skutkiem tego rozluźnienia może być problem przygodnego seksu. Trzeba uważać na niebezpieczeństwo narkotyków, które możemy z zażyć z ciekawości, a później tego żałować. Efektem brania narkotyków są między innymi objawy psychotyczne. Młodzi ludzie czasami z tego powodu muszą być hospitalizowani w oddziałach psychiatrycznych. Należy pilnować alkoholu, który spożywamy, mieć go pod ręką, tak by nikt nie wyrzucił tam środków, które mogą skutkować utratę świadomości. W tym miejscu możemy wrócić także do tematu seksu, w tym przypadku tego niechcianego.

Co skłania młode osoby do takich relacji? Czy to jest kwestia dowartościowania siebie, czy może ktoś chce się poczuć kochanym, chociaż na chwilę? Dlaczego młodzi ludzie czasami lekceważą stałe wartości życiowe i wolą chwilę przyjemności?

Takie chwilowe związki czy relacje są skutkiem potrzeby odreagowania ogromnego napięcia, które możemy odczuć w dzisiejszych czasach, sprzyja temu również otaczająca nas pandemia. Młody człowiek ma w sobie dużo ciekawości i często przekłada przyjemność nad refleksyjność.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji