fbpx
Lifestyle Tylko TU

Problemy z tarczycą: Objawy i zalecenia diagnostyczne

Dziś chciałbym poruszyć temat co raz częściej spotykanych problemów z tarczycą, nawet u młodych ludzi, a mianowicie niedoczynności i Hashimoto. Skupię się na objawach towarzyszących przy tych jednostkach chorobowych jak i zaleceniach diagnostyki.

Pokrótce Niedoczynność Tarczycy to choroba spowodowana niedoborem hormonów tarczycy prowadzącym do spowolnienia procesów metabolicznych. Mówi się, że skłonność do problemów z niedoczynnością ma nawet 1/5 populacji więc to dość częsty i poważny problem.

Hashimoto inaczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy to choroba z autoagresji. Nasz organizm wytwarza przeciwciała przeciwko swoim białkom: peroksydazie tarczycowej (TPO) i tyreoglobulinie (TG). Czyli mówiąc potocznie układ autoimmunologiczny nie rozpoznaje 'swojego’ i zjada białka potrzebne do funkcjonowania tarczycy. Hashimoto to najczęstsza choroba naszego układu autoimmunologicznego. Towarzyszy niedoczynności tarczycy w 90% przypadków. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn – nawet 10-20 razy częściej. Może rozwijać się bezobjawowo nawet kilka lat. W fazie zaawansowanej dochodzi do rozwinięcia trwałej niedoczynności tarczycy.

Przyczyny powstawania tych chorób omówię innym razem. Do objawów występujących w tych jednostkach chorobowych możemy zaliczyć:

➡️Nietolerancja na zimno;
➡️Spowolnienie gojenia ran i uszkodzeń skóry;
➡️Pogorszenie pamięci i słuchu;
➡️Bóle głowy;
➡️Senność;
➡️Depresja;
➡️Spowolnienie motoryki przewodu ➡️pokarmowego;
➡️Anemia;
➡️Zaburzenia rytmu sercowego;
➡️Nadciśnienie;
➡️Bóle stawowe i osłabienie mięśniowe;
➡️Zaburzenia płodności, spadek libido;
➡️Łamiące się paznokcie;
➡️Włosy kruche, suche i łamliwe;
➡️Obrzęki;
➡️Zatrzymanie wody w organizmie;
➡️Wrażliwość na światło, zaczerwienienie oka, uczucie suchości i 'piasku’ w oczach;
➡️Ogólny spadek kondycji

Jak widać jest ich bardzo dużo. Oczywiście wyżej wymienione objawy to nie pewnik występowania choroby tarczycy tak jak to, że nie każdy objaw będzie występował podczas zaistniałej już choroby. Mimo to jeśli występują to już znak, że powinna zapalić nam się lampeczka. Dlatego tak ważne jest by regularnie badać cały profil tarczycowy: TSH, Ft3, Ft4, A-tpo, A-tg, TRAb oraz USG tarczycy by dokładnie zdiagnozować stan naszej tarczycy. Nie tylko samego TSH jak to robią niektórzy lekarze. Badania powinniśmy powtarzać minimum 2 razy w roku, przy pojawieniu się wyżej wymienionych objawów nawet częściej by mieć wszystko pod kontrolą. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.

Przy niedoczynności nasze hormony Ft3, Ft4 będą obniżone, a poziom TSH podwyższony.

Przy Hashimoto zaś poziom A-TPO i A-TG powyżej normy.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji