fbpx
Testowy baner
Wiadomości

Pracodawca będzie mógł sprawdzić czy pracownik jest zaszczepiony?

Nie dawno na komitecie Rady Ministrów został przedstawiony projekt, który daje możliwość sprawdzenia pracownika pod kątem szczepień, przewiduje on także możliwość organizacji obowiązkowego szczepienia przez personel. Pomysł ten zostanie rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu Sejmu w dniach 15-17 września.

Jak podają statystki sytuacja szczepień w Polsce jest jedną z lepszych w Europie, łączna ilość podanych dawek wynosi 36, 6 mln natomiast liczba osób w pełni zaszczepionych to 19 mln. Pomimo dużej ilości zaszczepionego społeczeństwa grozi nam IV fala Covid-19. Eksperci przewidują, że podczas niej zachoruje dużo więcej dzieci i młodzieży, chodź wariant typu Delta może znacznie zwiększyć skalę zakażeń i to nie tylko u tych najmłodszych.

Projekt ma zakładać weryfikację, czy dany pracownik był szczepiony, sprawdzenie to ma się ukazać poprzez ukazanie certyfikatu. Pracodawca będzie mógł także zorganizować obowiązkowe szczepienie dla całego personelu. Dodatkowo brak szczepienia, może spowodować usunięcie pracownika z jego stanowiska i przydzielenie mu pracy, gdzie będzie miał mniejszy kontakt z innymi osobami lub wysłanie go na przymusowy, bezpłatny urlop. Osoby bezrobotne, które poszukują pracy, a nie są zaszczepione mogą mieć utrudniony sposób znalezienia jej.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji