fbpx
Wiadomości

Potrącenie rowerzysty-policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego.

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego na drodze K-62 w gminie Włocławek. Samochód osobowy uderzył w jadącego rowerzystę, który nie miał wymaganego oświetlenia i był pijany. Urządzenie wykazało, że 23-latek kierował jednośladem mając prawie 2 promile alkoholu.

Policja apeluje o rozsądek na drodze i stosowanie przez niechronionych uczestników ruchu drogowego elementów odblaskowych poprawiających widoczność na drodze

Szybko zapadający zmrok, słaba widoczność to elementy, które dodatkowo wymuszają na uczestnikach ruchu posiadanie elementów odblaskowych. Niestety rowerzysta, który odniósł obrażenia w wypadku nie miał żadnych odblasków, a jego rower nie był oświetlony. Do zdarzenia doszło w sobotę (05.12.2020) po godzinie 19.00 na drodze krajowej 62 w miejscowości Dąb Wielki (gm. Włocławek).

Ze wstępnych ustaleń wynika, że 44-letni kierujący volvo jadąc w kierunku Włocławka na nieoświetlonym odcinku drogi uderzył w rowerzystę, który poruszał się w tym samym kierunku. Policjanci ustalili także, że rower nie był oświetlony. W wyniku zdarzenia 23-letni rowerzysta trafił do szpitala. Kierowca auta był trzeźwy, natomiast badanie trzeźwości cyklisty wykazało u niego prawie 2 promile alkoholu w organizmie – informuje st. sierż. Tomasz Tomaszewski

W sprawie wypadku policjanci prowadzą postępowanie pod nadzorem prokuratora. Natomiast kierujący rowerem będzie musiał się dodatkowo wytłumaczyć z jazdy w stanie nietrzeźwości oraz braku wymaganego oświetlenia jednośladu. Za  te wykroczenia może mu grozić wysoka grzywna.

Policjanci przypominają, że poruszający się rower po drodze musi być odpowiednio wyposażony w obowiązkowe elementy poprawiające bezpieczeństwo:

  • z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być światło migające),
  • z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Natomiast oprócz obowiązkowego wyposażenia jednośladu załóżmy na siebie kamizelkę odblaskową, która w krytycznej sytuacji pozwoli kierowcy zobaczyć nas na drodze dużo wcześniej. Od tego jak będziemy widoczni na drodze może zależeć nasze bezpieczeństwo.  

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji