fbpx
Lifestyle Wiadomości

Pojazdy elektryczne jako przyszłość transportu

Z pewnością elektromobilność w 2022 roku może być traktowana jako przyszłość transportu na świecie. Konstrukcja samochodu z napędem elektrycznym jest dużo prostsza, użytkowanie takiego pojazdu jest tańsze oraz bardziej ekologicznie w porównaniu do użytkowania pojazdów z napędem spalinowym.

Samochody z napędem elektrycznym posiadają wiele zalet. Najważniejszymi zaletami dla Unii Europejskiej to zmniejszenie hałasu w miastach oraz brak emisji spalin do atmosfery w miejscu gdzie się go użytkuje. Proces produkcji prądu w elektrowni emituje bardzo dużo szkodliwych substancji do powietrza, jednakże stosowane są filtry w celu zmniejszenia zanieczyszczeń. W przyszłości na terenie Unii Europejskiej dominującym źródłem energii elektrycznej mają być różne źródła odnawialne.

Sektor transportu skutecznie przyczynia się do nieustannego oraz wysokiego zanieczyszczenia powietrza. W całej Europie transport przyczynia się do emisji niespełna 30% dwutlenku węgla w całej Unii Europejskiej, natomiast tylko w Polsce jest to 15%. W transporcie najwięcej zanieczyszczeń do środowiska wprowadza transport drogowy i jest to 98%. Tak wysokie zanieczyszczenia pochodzące z transportu drogowego mogą doprowadzić do bardzo groźnych skutków związanych ze środowiskiem, a nawet do katastrofy klimatycznej.

W celu jak najbardziej efektywnego wykorzystania elektromobilności do uzyskania neutralności klimatu należy wprowadzić zmiany w systemie energetycznym. Państwa, które chcą aby transport elektryczny nie emitował dwutlenku węgla do atmosfery powinny produkować energię elektryczną ze źródeł odnawialnych i odejść od produkcji energii z węgla. Jednym z państw, które powinny zmiany w systemie energetycznym jest Polska.

Sektor transportu elektrycznego w przeciągu najbliższych 20 lat z pewnością przejdzie wiele zmian. Według największych przedsiębiorstw na świecie produkujących samochody elektromobilność jest nieunikniona, a wyparcie pojazdów z napędem konwencjonalnym to kwestia czasu. Sytuacja na drogach ulegnie zmianie. Powszechnym widokiem na ulicach staną się pojazdy elektryczne, jednocześnie redukując poziom hałasu w miastach. Historia pokazała ludzkości już przejście z transportu konnego na transport w samochodach w XIX i XX wieku. Transport konny został wyparty przez transport samochodowy ze względu na wyższą efektywność. Pierwotnym założeniem samochodów było zwiększenie szybkości transportu. Oprócz tego samochody były bardziej komfortowe oraz dawały nowe szanse gospodarce. W przypadku przejścia z samochodów spalinowych na samochody elektryczne mogą zaistnieć podobne czynniki sprawiające, że zaczynając korzystać z pojazdu elektrycznego użytkownik nie będzie chciał już używać pojazdu z napędem konwencjonalnym, takie jak:

  • niższe koszty eksploatacji,
  • prosta budowa pojazdu elektrycznego,
  • mniejsza zawodność pojazdu,
  • świadomość posiadania ekologicznego pojazdu.

Wszelkie pojazdy elektryczne takie jak samochody, autobusy, hulajnogi i inne napędzane silnikami elektrycznymi tworzą sektor elektromobilności. Elektromobilność ma zmienić wizerunek transportu z hałaśliwego i nieprzyjaznego środowisku na ekologiczny oraz bardziej efektywny. Transport napędzany energią elektryczną przyczyni się do poprawy sytuacji środowiska naturalnego, wpłynie pozytywnie na gospodarkę, a także na system energetyczny. Najważniejszą kwestią przy wprowadzaniu elektromobilności jest rozwój samochodów z napędem elektrycznym.

Tekst: Przemysław Florczak

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji