fbpx
Wiadomości

Podsumowanie działania KRAJOWEJ MAPY ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA za rok 2021

Włocławscy policjanci podsumowali zgłoszenia mieszkańców odnotowane na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2021 roku. Przez cały rok zgłoszono na elektronicznej mapie 1190 sygnałów o miejscach, w których dochodzi do różnego rodzaju nieprawidłowości. Każde z nich zostało zweryfikowane przez mundurowych.

Do policjantów z Włocławka w 2021 roku za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa wpłynęło 1190 zgłoszeń, które nanieśli mieszkańcy miasta i powiatu. Na każdy taki sygnał od lokalnej społeczności mundurowi reagują i po zweryfikowaniu informacji podejmują działania. W ubiegłym roku potwierdzono 37 % zgłoszonych zagrożeń, a najczęściej zgłaszaną kategorią było spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, gdzie odnotowaliśmy 374 zgłoszeń. Dwie kolejne kategorie związane były z ruchem drogowym i dotyczyły nieprawidłowego parkowania – 356 oraz przekraczania dozwolonej prędkości – 173 przypadki.

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest dostępna na stronie internetowej każdej jednostki Policji i umożliwia naniesienie przez mieszkańców miejsc, w których zauważyli różnego rodzaju zagrożenia lub problemy z infrastrukturą drogową.

Internauta, korzystając z tego narzędzia, powinien wyszukać na „mapie” konkretne miejsce uważane przez niego za zagrożone. Z listy kategorii zgłoszeń, należy wybrać ikonę obrazującą konkretną kategorię zdarzeń, którą następnie należy nanieść na dane miejsce na mapie. Każde zgłoszenie jest sprawdzane przez policjantów i w razie potwierdzenia mundurowi podejmują działania mające na celu wyeliminowanie zagrożenia.

Szczególnie teraz w okresie zimowym pamiętajmy, że za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa możemy poinformować służby o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy. Specjalnie w tym celu wprowadzono kategorię „bezdomność”. To dzięki takim informacjom możemy dotrzeć do osób, które potrzebują pomocy lub zainteresować nimi inne służby pomocowe.  

Trzeba jednak pamiętać, że w razie zagrożenia życia i zdrowia lub potrzeby pilnej interwencji Policji należy korzystać z numeru alarmowego 112. Ponieważ mapa nie służy do informowania o nagłych zdarzeniach, które wymagają natychmiastowej interwencji policji.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji