fbpx
Wiadomości

Piotr Kowal: Będziemy walczyć, aby polska szkoła była szkołą XXI wieku.Postulujemy o wycofanie zajęć religii ze szkół, a nim do tego dojdzie – proponujemy finansowanie religii całkowicie ze środków związków wyznaniowych.

Edukacja to jeden z punktów programowych, na który Lewica chce położyć największy nacisk. Min.o innowacyjnej edukacji jaką jest szkolnictwo zawodowe mówił podczas spotkania z mediami, Piotr Kowal, kandydat na posła z Włocławka.

Piotr Kowal: Nie może być takiej sytuacji, w której uczniowie kończą szkoły techniczne, zawodowe i wychodzą z tych placówek całkowicie nieprzygotowani pod względem wiedzy praktycznej. Głównym powodem jest to, iż warsztaty szkolne są dzisiaj  najczęściej niedoposażone, nieprzygotowane do oczekiwań pracodawców, do umiejętności, które powinni ci młodzi absolwenci  zdobyć, kończąc naukę. Ilość warsztatów w szkołach jest bardzo ograniczona , a co za tym idzie młodzi ludzie nie mogą odbywać w nich praktyk. Te organizowane są przez pracodawców, ale jak wiadomo nie zawsze jest tak, że dany pracodawca rzetelnie przygotuje danego praktykanta do wykonywanego przez niego w przyszłości zawodu .

Lewica  chce również by nauczyciele i pracownicy oświaty zarabiali więcej , a polskie szkoły wprowadziły dodatkowe przedmioty takie jak walkę z fake newsami i programowanie.

Piotr Kowal: Będziemy walczyć ,aby polska szkoła była szkołą XXI wieku, abyśmy wychowywali obywateli świadomych, o otwartych umysłach na wiedzę i kulturę. Będziemy walczyć o to,by polska szkoła była neutralna światopoglądowo- bo tego zdecydowanie aktualnie brakuje. 

Brakuje również środków na edukację…

Piotr Kowal: Trzeba odpowiedzialnie podejść do wynagrodzeń nauczycieli, bo one oczywiście są za niskie, ale jednocześnie rząd musi wspierać samorządy i dawać instrumenty ku temu , żeby faktycznie te podwyżki były realne, a jednocześnie nie obciążające budżetu. Dzisiaj we Włocławku brakuje około 120 mln zł na edukację -to jest kwota, której brakuje, po odjęciu tego, co otrzymujemy z subwencji.

Kandydat Lewicy mówił również o lekcjach religii, które „są fikcją” finansowaną z budżetu państwa.

Piotr Kowal: Koszt tych zajęć w skali kraju wynosi 1 miliard złotych.Postulujemy o wycofanie zajęć religii ze szkół, a nim do tego dojdzie – proponujemy finansowanie religii całkowicie ze środków związków wyznaniowych.

Przypomnijmy wybory parlamentarne odbędą się 13 października.

Kinga Maślanka

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji