fbpx
Testowy baner
Wiadomości

Oszuści nie odpuszczają, tym razem „na policjanta” wyłudzili pieniądze i biżuterię.

Włocławscy policjanci zostali powiadomieni o wyłudzeniu pieniędzy i biżuterii od dwóch mieszkańców Włocławka, a także o dwóch na szczęście tylko próbach wyłudzenia oszczędności. W każdym przypadku policjanci prowadzą postępowania i apelują o ostrożność w rozmowach przez telefon.

22 lipca 2020 roku do włocławskiego dyżurnego wpłynęły cztery informacje o działaniu oszustów na terenie Włocławka. W dwóch przypadkach włocławianki nie dały się nabrać na tzw. akcję służb przeciwko oszustom i po rozłączeniu się powiadomiły prawdziwych policjantów. Natomiast 86-letnia kobieta i 84-letni  mężczyzna przekazali oszustom swoje oszczędności i biżuterię wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Za każdym razem do włocławian na telefon stacjonarny dzwonił sprawca podając się za funkcjonariusza służb i rozłączał się. Za chwilę ponowny telefon i z drugiej strony oszust przedstawiał się za funkcjonariusza komendy informując, że przed chwilą był telefon od fałszywego funkcjonariusza, a ich oszczędności są zagrożone. Z rozmowy wynikało, że prowadzona jest tajna akcja przeciwko przestępcą. Żeby uwiarygodnić swoją legendę sprawca kazał bez rozłączania się zadzwonić na numer alarmowy, gdzie inna osoba potwierdzała taką akcjęinformuje st. sierż. Tomasz Tomaszewski

Kolejnym etapem oszustwa było poinformowanie mieszkańców o wizycie funkcjonariusza, który zabezpieczy na czas akcji pieniądze i kosztowności. Po zabraniu przekazanego mienia sprawca oddalił się. Po jakimś czasie poszkodowane osoby zadzwoniły na prawdziwy numer alarmowy 112, gdzie zostały powiadomione o wyłudzeniu przez oszustów ich oszczędności i kosztowności.

Pamiętajmy, żeby w każdym przypadku rozłączyć rozmowę telefoniczną i dopiero po usłyszeniu sygnału w słuchawce telefonu stacjonarnego dzwońmy na numer alarmowy 112.  Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o szczegółowe dane związane z naszymi oszczędnościami lub posiadanymi kosztownościami. Także nigdy policjanci nie każą przekazywać danych dotyczących posiadanych kont bankowych.

 

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji