fbpx
Region Wiadomości

Ostatni w sezonie festyn folklorystyczny z cyklu ,,Z życia dawnej wsi” w Kłóbce!

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na ostatni w sezonie letnim festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Festyn odbędzie się w niedziele, 4 września na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce, gm. Lubień Kujawski w godzinach 15.00 – 18.00.

Ochotnicze Straże Pożarne to organizacje, które należą do najstarszych i zarazem najbardziej zasłużonych dla wiejskiej społeczności. Od początku swojego istnienia odgrywały ogromną rolę w walce z niszczącą plagą pożarów oraz integrowały życie społeczno-kulturalne wsi. Tradycje te kontynuuje Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, w którym zrzeszona jest m.in. OSP w Kłóbce, obchodząca w tym roku jubileusz 100-lecia powstania.

Do tematu imprezy nawiąże Teatrzyk Dziecięcy ,,Kruszynka” przedstawiając scenki ,,Dziecioki Strażoki”, ,,Orkiestra strażacka”, ,,Nasze OSP. Scenki w wykonaniu Teatrzyku Dziecięcego ,,Kruszynka” będą opowiadały o zaletach wynikających z faktu bycia strażakiem. Orkiestry Dęte Ochotniczych Straży Pożarnych z Grabkowa i Kruszyna zaprezentują popularne utwory muzyczne w aranżacjach na instrumenty dęte.

Zostaną przygotowane pokazy dawnego i współczesnego sprzętu pożarniczego m. in. użycia piany gaśniczej. Każdy z uczestników wydarzenia będzie mógł zrobić sobie zdjęcie w wozach strażackich i wyposażeniu należącym do Ochotniczych Straży Pożarnych z Kłóbki i Krzewia.

Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach, na których wykonają czapkę strażacką, malowankę oraz w konkursach sprawnościowych przygotowanych przez OSP Krzewie.

Podczas festynu goście będą mogli obejrzeć pokazy zajęć domowych, gospodarskich i rzemieślniczych. Tradycyjnie od twórców ludowych (będących w skansenie już od godziny 13.00) można będzie zakupić oryginalne, niepowtarzalne, ręcznie wykonywane przedmioty, a na stoiskach z regionalnym jadłem pojawią się kujawskie specjały.

Wstęp na imprezę:

Normalny – 12 zł

Ulgowy – 9 zł

Fot. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji