fbpx
Testowy baner
Wiadomości

Od 4 maja otwarte m.in. centra handlowe i hotele, a od 6 maja żłobki i przedszkola.

Rząd ogłosił wejście w drugi etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19.Po majówce otwarte zostaną m.in. centra handlowe i hotele. Biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem, zostaną wprowadzone również zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków.

Od poniedziałku 4 maja 2020 roku zostaną zniesione istotne ograniczenia w handlu. Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe będą otwarte, ale z limitem osób i bez możliwości spożywania posiłków na miejscu. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej.

Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone przy zachowaniu szczególnych zasad bezpieczeństwa. Zostaje również uchylony dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

Życie społeczne, przedszkola i żłobki

Po weekendzie majowym zostanie uchylony zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą. Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie.

Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej, natomiast dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze m.in. wytyczne GIS.

Stałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują

Łagodzenie obostrzeń związanych z epidemią nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Należy nadal pamiętać o przestrzeganiu dotychczasowych reguł, takich jak zachowanie 2-metrowej odległości od innych w przestrzeni publicznej oraz obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych. Nadal obowiązuje również kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych

źródło MSWiA

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji