fbpx
Region Wiadomości

Nowoczesne Centrum Dystrybucyjne w Brześciu Kujawskim rozpoczęło działalność operacyjną

Nawet 9 milionów sztuk ubrań i akcesoriów tygodniowo – tyle może obsłużyć uruchomione niedawno Centrum Dystrybucyjne LPP w Brześciu Kujawskim, które po 3 miesiącach zmierza ku pełnej mocy operacyjnej. Obiekt o pojemności składowej do 40 mln sztuk towaru w Machnaczu wyposażony jest w rozwiązania z zakresu automatyki pozwalającej obsłużyć do 1000 salonów sprzedaży jednocześnie. Obecnie w centrum dystrybucyjnym pracuje ponad 700 osób, które mają zapewnione nowoczesne i przyjazne miejsce pracy oraz komfortowe warunki dojazdu. Obiekt został zaprojektowany z uwzględnieniem zrównoważonych norm budownictwa, które poddano certyfikacji BREEAM.

Strategiczna inwestycja LPP w Brzeskiej Strefie Gospodarczej to obiekt, który rozpoczął działalność w lutym 2022 roku i pracuje w trybie trzyzmianowym.

Inwestycję rozpoczęliśmy w styczniu ub.r. i po niespełna 1,5 roku możemy mówić o zbliżaniu się wielkimi krokami do pełnej wydajności operacyjnej obiektu. Dzięki wdrożonym rozwiązaniom z obszaru automatyki magazynowej, centrum zapewnia wysoki standard obsługi naszych sklepów i obok Centrum Dystrybucyjnego w Pruszczu Gdańskim stanowi kluczowy filar sieci logistycznej LPP – wyjaśnia Sebastian Sołtys, dyrektor ds. logistyki LPP.

Centrum wyposażone jest w dwa sortery z unikatową konstrukcją zrzutów co umożliwia obsługę do aż 1000 sklepów jednocześnie.

W naszym nowym centrum dystrybucyjnym postawiliśmy na nowatorskie rozwiązanie w zakresie technologii sorterów. Doświadczenia inżynieryjne holenderskiego producenta tego typu urządzeń, poparte kilkutygodniowymi testami, pozwoliły nam na opracowanie dopasowanej do potrzeb LPP konstrukcji sortera. Nowo opatentowane rozwiązanie z obszaru pneumatyki pozwala nam dzisiaj utrzymać bardzo wysoką wydajność procesu sortowania w trybie ciągłym, przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności wykorzystania przestrzeni magazynowej. Warto podkreślić, że innowacyjny patent pneumatyczny jest jednocześnie bardzo cichy, dzięki czemu zwiększa komfort pracy przy tego typu urządzeniach  – informuje Michał Moteka, menedżer ds. rozwoju procesów i automatyki w LPP.

Automatyzacja działań znacząco usprawnia także proces kompletacji zamówień dla salonów. Dzięki temu, już w pierwszych dwóch miesiącach funkcjonowania, magazyn w Brześciu Kujawskim rozdystrybuował ponad 300 tys. kartonów z kolekcjami marek LPP.

W nowym magazynie zastosowano również zautomatyzowany proces etykietowania, a także maszyny do formowania i zamykania kartonów, które zwiększają wydajność produkcyjną oraz gwarantują intuicyjność i bezpieczeństwo obsługi.

Liczący 1,8 km układ przenośników zamontowany w centrum wyposażono z kolei w rozwiązania pozwalające na odzysk opakowań i ich ponowne wykorzystanie. Wsparcie obsługi zapewnia flota ponad 70 wózków widłowych, dla których przygotowano nowoczesną akumulatorownię z systemem kolejkowania baterii.

Cały obiekt działa przy wsparciu systemu WMS (Warehouse Management System) zarządzającego procesami przepływu towarów, pracą ludzi oraz urządzeń logistycznych.

Dzięki tym rozwiązaniom magazyn o powierzchni 75 tys. m2 może zapewnić dystrybucję nawet do 8 milionów sztuk ubrań i akcesoriów tygodniowo. Dodatkowo w obiekcie zainstalowano system regałowy o pojemności przechowywania 40 mln sztuk odzieży, czyli do 67 tys. palet towaru. Taka liczba palet ustawiona liniowo osiągnęłaby łącznie długość ok. 60 kilometrów, co odpowiada dystansowi między Włocławkiem a Toruniem – zauważa Mariusz Adamusiński, dyrektor Centrum Dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim.

Istotną kwestią w optymalizacji działania obiektów logistycznych LPP jest ograniczanie ich wpływu na środowisko. Obiekt w Brzeskiej Strefie Gospodarczej obecnie znajduje się w trakcie certyfikacji zrównoważonego budownictwa w systemie BREEAM. Obiekt został wyposażony m.in. w system rekuperacji w pomieszczeniach biurowych, który pozwala na odzysk nawet do 95% ciepła. Budynek jest zasilany energią odnawialną dzięki zainstalowaniu na dachu paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,5 MW i powierzchni ponad 7 tys. metrów kwadratowych. LPP przywiązuje ogromną wagę do komfortu pracy pracowników, więc już przy etapie projektowania jednym z najważniejszych kwestii był komfort pracowników. Optymalizacja instalacji oświetleniowej, grzewczej, klimatyzacyjnej oraz wentylacyjnej dzięki zaawansowanemu systemowi BMS, a także szerokie korytarze i przeszklenie magazynu to tylko niektóre z dostępnych udogodnień. Spółka wyodrębniła także własną zajezdnię dla autobusów z 5 peronami i 17 miejscami postojowymi oraz stworzyła własną sieć komunikacji, ułatwiającą dotarcie do miejsca pracy osobom z okolicznych miejscowości.

Centrum Dystrybucyjne w Brześciu Kujawskim to nowoczesny obiekt, zaprojektowany i zbudowany zgodnie z naszymi strategicznymi założeniami. Cieszymy się, że nasze dotychczasowe działania poparte doświadczeniem umożliwiły wypracowanie optymalnych rozwiązań logistycznych przy jednoczesnym wypełnieniu założeń zrównoważonego rozwoju – podsumowuje Sebastian Sołtys.

LPP, dążąc do osiągnięcia w obiekcie pełnej mocy operacyjnej, kontynuuje proces naboru pracowników. Z racji zastosowanych w centrum dystrybucyjnym rozwiązań infrastrukturalnych, potrzebni są kolejni specjaliści zwłaszcza do działu utrzymania ruchu, w tym elektrycy, elektromechanicy i technicy konserwatorzy. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie https://www.lppsa.com/Brzesc.

Informacja prasowa z Biura Prasowego LPP.

Polecamy

1 komentarz

  1. Jaki jest dojazd do was autobusem z Włocławka może ktoś podać jakieś godziny dojazdu i z jakich przystanków

Miejsce konstruktywnej dyskusji

%d bloggers like this: