fbpx
Lifestyle Tylko TU

NISKA DOSTĘPNOŚĆ ENERGII (NDE)

Temat, o którym mówię i przytaczam bardzo często.

Nakreślę Wam problem oraz konsekwencje zdrowotne związane z niedostarczaniem odpowiedniej ilości energii z pożywienia w ciągu dnia.

Czym jest dostępność energii? Parametrem tym możemy określić ilość kalorii, która zostaje nam po odjęciu czynników takich jak: podstawowa przemiana energii, wydatek energetyczny podczas treningu oraz utrzymanie beztłuszczowej masy mięśniowej.

Przyjmijmy, że 25letnia osoba, ważąca 75kg, mierząca 180cm wzrostu do podstawowej przemiany materii potrzebuje dziennie 1800kcal, dodajmy do tego trening, który powoduje utratę ok 600kcal, spontaniczną aktywność w ciągu dnia – niech to będzie 400kcal. Co daje nam łącznie 2800kcal dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Co jeśli spożywamy mniej kalorii niż wydatkujemy? Oczywiście w kontrolowanych sytuacjach możemy pozbyć się tkanki tłuszczowej, w niekontrolowanych (dużym deficycie kalorycznym, np. w tym przypadku spożywanie 1800kcal na dzień) nie jesteśmy w stanie utrzymać odpowiednich parametrów zdrowotnych oraz sportowych.

Wpływ zbyt niskiej dostępności energii na niektóre parametry zdrowotne:

GOSPODARKA HORMONALNA – U mężczyzn najczęściej dochodzi do obniżenia poziom testosteronu, co niesie za sobą wiele negatywnych skutków (m.in. wzrost ryzyka zachorowań na nowotwór, obniżona witalność, obniżone libido, zatrzymanie procesu utraty tkanki tłuszczowej). U kobiet jest znacznie więcej parametrów, które mogą ucierpieć, np. może prowadzić to do zaniku albo braku miesiączki lub jej rozregulowania. U obu płci również hormony odpowiadające za uczucie głodu i sytość (grelina i leptyna) również ulegają rozregulowaniu. NDE będzie prowadziło również do zaburzeń pracy hormonów tarczycy.

UKŁAD KOSTNY – Osoby narażone na NDE mają niższą mineralizacje kości, wzrasta ryzyko kontuzji.

ZABURZENIA ODPORNOŚCI – W badaniu obserwacyjnym przeprowadzonym wśród zawodniczek przygotowujących się do udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Rio, odnotowano więcej infekcji górnych dróg oddechowych w przypadku osób dostarczających zbyt małą ilość energii

LICZNE NIEDOBORY WITAMIN, MINERAŁÓW– Niedostateczna ilość dostarczanych witamin i minerałów wiąże się z licznymi zaburzeniami parametrów zdrowotnych, ma wpływ na złą pracę większości narządów w naszym ciele.
Również warto wspomnieć o aspektach psychicznych oraz obniżeniu wyników sportowych.

TAK WIĘC RADA DLA WSZYSTKICH – Trzeba jeść dużo ale zdrowo, pamiętać że TO CO JEMY wpływa na to JAK FUNKCJONUJEMY, jakie mamy samopoczucie, nastawienie i stan zdrowia. NIE GŁODUJEMY! Nie istnieją diety CUD, posty warzywne, owocowe, sokowe – nie dostarczamy odpowiedniej ilości energii – odbija się to na naszym zdrowiu. Dbamy o zbilansowaną dietę, zdrowe produkty, aktywność fizyczną.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji