fbpx
Testowy baner
Wiadomości

Niedziela w skansenie w Kłóbce

12 września 2021 r. w godz. od 13.00 do 18.00 muzeum zaprasza do Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce na ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu „Niedziela w skansenie”.

O godz. 13.00 swoje kramy otworzą twórcy ludowi z regionu, rękodzielnicy, producenci swojskich specjałów. Można będzie nabyć od nich oryginalne, unikatowe rzeźby w drewnie, serwety, ozdoby z bibuły, słomy, masy solnej, biżuterię, torby, zabawki z drewna oraz smakołyki w postaci m.in. ciast, wędlin, serów, przetworów i miodów.

Zaproszeni specjalnie na spotkanie garncarz i plecionkarz przygotują pokazy i warsztaty toczenia naczyń na kole garncarskim oraz wyplatania koszyczków wiklinowych. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Krzewia zaproszą na konkursy sprawnościowe. Najmłodsi będą mogli drukować wzory za pomocą stempli z ziemniaków oraz pobawić się drewnianymi zabawkami. Od godziny 15.00 spacerowiczom czas umilać będzie Zespół Folklorystyczny „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin, śpiewający i tańczący w rytm melodii kujawskich. Będą ciekawostki dotyczące strojów odświętnych noszonych dawniej przez Kujawiaków oraz tradycyjnych, jesiennych przygotowań zapasów na zimę. Chętni będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w konkursie dotyczącym haftu kujawskiego.

Zwiedzający skansen przeniosą się w czasie na wieś z przełomu XIX i XX wieku, gdzie prezentowane będą wybrane obiekty – zagroda gospodarska, kuźnia, garncarnia, olejarnia; budynki użyteczności publicznej – szkoła, remiza, kościół oraz dwór rodziny Orpiszewskich.

Organizatorzy przypominają, że na terenie skansenu obowiązują zalecenia sanitarne związane z pandemią – dystans (jeżeli nie możemy go zapewnić noszenie maseczek, szczególnie wewnątrz obiektów muzealnych) oraz dezynfekcja.

Informacja o wydarzeniu: Niedziela w skansenie

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji