fbpx
Testowy baner
Wiadomości

Niebo we wrześniu, astronomiczne zjawiska

Wrzesień jest dobrym miesiącem na obserwację ruchu ciał niebieskich. Jest to czas przed równonocą jesienną, a ostatnią pełnią lata. Okres ten pozwala także, na obserwację innej galaktyki.

Galaktyka Andromeda to największa galaktyka, która znajduje się w naszym sąsiedztwie. Galaktyka Andromeda składa się z około biliona gwiazd dla porównania w Drodze Mlecznej znajduje się ich około 400 miliardów. Andromeda jest najjaśniejszą galaktyką północnego nieba, jest dobrze widoczna na początku września i niekiedy można zobaczyć ją gołym okiem jako mgiełkę na niebie, do lepszej obserwacji polecany jest teleskop.

17 września będzie możliwość zaobserwowania komety krótkookresowej 6P/d’ Arrest, która znajdzie się najbliżej słońca. Kometa została odkryta w 1851 roku w Lipsku. Jest ona dość niewielka jej jądro wynosi zaledwie 3,2 km.

Ostatnia pełnia lata, czyli kolejne wrześniowe zjawisko, które można obserwować z 20 na 21 września. Pełnia jaka prezentuje się tej nocy nazywana jest Kukurydzianym lub Jęczmiennym Księżycem, odnosi się to do rolników, którzy zbierają swoje ostatnie plony. Księżyc jest wtedy wyjątkowo jasny.

Równonoc jesienna, która nastąpi z 22 na 23 września jest jednym z wyjątkowych momentów ponieważ czas trwania dnia i nocy jest niemal identyczna na całej kuli ziemskiej. Dzień i noc będą trwały około 12 godzin. Równonoc była ważna dla wielu kultur i wiązała się z licznymi wierzeniami.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji