fbpx
Testowy baner
Wiadomości

Nie możemy dać upaść tym branżom- mówi marszałek Piotr Całbecki.

25 listopada marszałek Piotr Całbecki ogłosił zakres i zasady wsparcia samorządu województwa dla branży gastronomicznej i branży fitness.

Placówki gastronomiczne oraz ośrodki budowania formy i poprawy kondycji fizycznej będą się mogły ubiegać o granty na utrzymanie lub przywrócenie miejsc pracy oraz pożyczki udzielane na weksel in blanco. Urząd Marszałkowski przygotowuje też kampanię promującą kupowanie jedzenia na wynos.

Nie możemy dać upaść tym branżom. Pomoc samorządu województwa to realny wyraz naszej solidarności z pracującymi w nich ludźmi – mówił gospodarz naszego województwa podczas dzisiejszej konferencji prasowej łącząc się z dziennikarzami online.

Granty obrotowe na utrzymanie miejsc pracy to zapowiadane wcześniej dofinansowanie etatów w wysokości 3 tysięcy złotych miesięcznie na pracownika. Firma, która w związku z obostrzeniami antyepidemicznymi musiała zamknąć lokal czy klub, będzie mogła otrzymać od 6 do 12 tysięcy złotych, w zależności od obrotów, na utrzymanie lub przywrócenie jednego lub dwóch stanowisk w pracy. Środki zostaną wypłacone w jednej transzy. Nabór wniosków zostanie oficjalnie ogłoszony 30 listopada. Wnioski, w formie elektronicznej, maksymalnie uproszczone, będzie można składać od 1 do 7 grudnia, umowy będą podpisywane w pięciu lokalizacjach (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław). Wypłaty przewidziane są  jeszcze w grudniu.

Na potrzeby obsługi grantów Urząd Marszałkowski uruchamia dedykowany adres e-mailowy i podstronę na www.kujawsko-pomorskie.pl

·       adres: gastrofit@kujawsko-pomorskie.pl     

·       podstrona: www.kujawsko-pomorskie.pl/gastrofit

Lista rankingowa zostanie sporządzona wyłącznie w oparciu o punktację, kolejność zgłoszeń nie ma znaczenia. Jako główne kryteria premiujące przyjmujemy spadek obrotów (dochodów) wyższy niż 50 proc. oraz nieobjęcie przedsiębiorstwa wsparciem rządowym w ramach tarczy 6.0 ze względu na krótkie funkcjonowanie na rynku.

Drugie proponowane narzędzie, które zostało uruchomione  już wcześniej z myślą o wszystkich małych firmach, to pożyczki płynnościowe. Z prac zespołu pod kierownictwem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, który pracuje nad rozwiązaniami ratunkowymi dla gastronomii i branży fitness, wynika jednak, że większość tego typu przedsiębiorstw nie może z nich skorzystać. Dlatego Urząd Marszałkowski wprowadza dla nich pożyczki, których zabezpieczeniem jest jedynie weksel in blanco.

Urząd Marszałkowski przygotowuje szeroką kampanię promującą kupowanie jedzenia na wynos w lokalnych restauracjach i jadłodajniach. Wkrótce poinformujemy o szczegółach.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji