fbpx
Lifestyle

Naukowcy chcą wskrzesić mamuta

Firma Georga Churcha chce połączyć DNA wymarłego 10 tysięcy lat temu mamuta z DNA słonia indyjskiego, ma to sprawić, że już za 6 lat po mroźnych stepach Syberii będzie biegał włochaty przodek słonia.

George Church jest amerykańskim genetykiem, który ukończył Harvard. Od kilku lat ze swoim zespołem pracował nad koncepcją połączenia DNA słonia indyjskiego z zachowanym DNA mamuta. Ze względu na brak funduszy, dotychczas sądzono, że wizja ta jest tylko naukową fantazja, jednak firma Colossal zamierza dofinansować dalsze badania genetyczne.

Mamuty ze względu na swoją budowę oraz dzięki swemu owłosieniu, doskonale radziły sobie na terenach gdzie temperatura spadła poniżej zera. Przywrócenie tego zwierzęcia do życia ma pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi. Przywrócenie włochatego olbrzyma może pomóc w odbudowaniu zdegradowanego siedliska tamtejszych traw.

Syberie w czasach, gdy żyły mamuty porastały gigantyczne połacia traw. Po ich wyginięciu obszar ten zaczął się zalesiać. Jak twierdzi Sergiej Zimow, jeden z członków zespołu Georga Churcha- przywrócenie pierwotnego i trawiastego wyglądu tej części Rosji, może być kluczowe do rozwiązania problemu globalnego ocieplenia.

Pomysł wskrzeszenia mamuta, zaplanowany jest na wiele lat do przodu. Firma Colossal zapowiada jednak, że już za sześć lat na naszej planecie mogą pokazać się małe okazy.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji