fbpx
Lifestyle Tylko TU

Narkotyki – jak rozpoznać, że Twoje dziecko je bierze?

Agata Aleksińska – Certyfikowany Psychoterapeuta PTP Psycholog

Wyodrębnia się szereg objawów związanych ze zmianą zachowania i zmianą wyglądu oraz kondycji organizmu. Jednak nadrzędna jest dobra znajomość dziecka. Wiele złego może wyniknąć z zaniedbania problemu, jednak równie wiele z nadinterpretacji i błędnego oskarżenia. Punktem wyjścia jest funkcjonowanie dziecka zazwyczaj. Jeśli jego normą jest bycie spokojnym, wówczas ta cecha nie sugeruje możliwości narkotyzowania się. Gdy syn, czy córka zazwyczaj jest dość ruchliwy/a, a w ostatnim czasie pojawiło się spowolnienie wówczas do znak do obserwacji. Im więcej zmian, tym większa powinna być czujność rodziców.

Branie często powoduje zmianę wyglądu oczu – są zaczerwienione. Łzawią. Źrenice są nieadekwatnie rozszerzone bądź zwężone oraz leniwe. Jednym z zalecanych testów jest ten, wykonywany przez medyków, czy funkcjonariuszy policji – poświeć latarką w każde oko. Źrenice u osób nie będących pod wpływem narkotyków dość szybko reagują. Kolejnym skutkiem sięgania po substancje psychoaktywne jest zmiana apetytu i wagi – zarówno utrata, jak dodatkowe kilogramy. Dziecko może mieć przewlekły katar, krawienia z nosa, jego oddech może mieć słodkawy zapach. Zaburzeniu może ulec rytm dobowy oraz potrzeba snu.

Następnym niepokojącym sygnałem może być labilność nastrojów – naprzemienne ożywienie i ospałość, wybuchy płaczu, czy nieadekwatnego do sytuacji śmiechu. Gdy młody człowiek narkotyzuje się w celu niwelowania skutków lub/i zatuszowania ich może sięgać po krople do oczu. Może zgłaszać co jakiś czas kradzieże jego mienia lub okazuje się, że z domu znikają wartościowe przedmioty typu laptop, telefon komórkowy, biżuteria, antyki etc.  Narkotyki kosztują. Potrzebuje na nie pieniędzy. Innym niepokojącym sygnałem jest zmiana stylu ubierania się, czy wręcz drastyczne niedbanie o strój i higienę. Nierzadko osoby narkotyzujące się izolują się od otoczenia. Uwagę powinna zwrócić bełkotliwa, czy wręcz niezrozumiała mowa. Dołączać mogą się: arogancja, częste wychodzenie z domu i wracanie późno, krótkie i prowadzone „półsłówkami” rozmowy przez telefon. Dziecko może mieć problemy z koncentracją. Zauważalnie obniżają się jego oceny. Może być nadmiernie wrażliwe na krytykę. Przestało realizować aktywności, które sprawiały mu radość. W pokoju znaleźć można małe torebki filiowe, czasem z proszkiem w środku. Niekiedy sposobem na odurzanie się przez małoletnich jest przyjmowanie leków dostępnych bez recepty – na kaszel, przeciwko grypie. Zwróć uwagę, czy dziecko pomimo tego, że nic mu nie dolega, chętnie, regularnie i w dużych ilościach z nich korzysta, znajdujesz butelki i puste blistry.

Jeśli zachodzą podejrzenia przeprowadź spokojną rozmowę. Zaakcentuj, że nie są twoim celem oskarżenia, lecz dobro i wola dbania. Bądź konsekwentny. Nie zakładaj, że dziecko kłamie, ale miej na uwadze, że narkotyzowanie często idzie w parze z manipulacją. Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy w organizmie dziecka nie ma narkotyków jest realizacja Multi Testu. To uniwersalny i szybki paskowy test dostępny bez recepty w aptece pozwalający na wykrycie w moczu śladów substancji psychoaktywnych. Warto skorzystać także z konsultacji u specjalisty – psychologa lub terapeuty uzależnień, który zweryfikuje obawy i ukierunkuje.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji