fbpx
Wiadomości

Najlepsi maturzyści z wizytą u marszałka -wśród nich absolwent LZK.

Najlepsi maturzyści z wizytą u marszałka. W gronie laureatów absolwent LZK-Jakub Jędrzejczak maturzysta klasy społeczno – prawnej. W projekcie „Matura na sto procent”, ex aequo z absolwentem GiLA w Toruniu, Jakub Jędrzejczak uzyskał najwyższy wynik w Polsce.

W naszym województwie mamy najliczniejszą grupę uczniów z najlepszymi wynikami na egzaminie maturalnym w skali całego kraju. Niezmiernie cieszy fakt, że wielu zdolnych, młodych ludzi to nasi stypendyści. Gratuluję osiągnięć i życzę dalszych sukcesów – mówi marszałek Piotr Całbecki

Fundacja „Zawsze Warto” i Centralna Komisja Egzaminacyjna co roku wybierają maturzystów z najlepszymi wynikami w kraju. Celem projektu „Matura na sto procent” jest także propagowanie wśród ludzi młodych chęci do samorozwoju i poszerzania zasobu wiedzy. Finalistami wybranymi przez kapitułę projektu, są uczniowie, którzy z każdego przedmiotu maturalnego uzyskali wynik co najmniej 90 procent.

W tym roku maturę w Polsce zadawało blisko 250 tysięcy uczniów. W tegorocznej, szóstej już, edycji projektu spośród zdających egzaminy maturalne wyłoniono 67 najlepszych. Z tej grupy kapituła projektu wybrała 25 laureatów. Wśród nich znaleźli się maturzyści z województwa kujawsko-pomorskiego – sześcioro uczniów, w tym czworo laureatów.

Laureaci:

  • Przemysław Kubiak z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy,
  • Antonina Łyczkowska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu,
  • Grzegorz Procyk z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu (obecna nazwa: Liceum Akademickie Zespołu Szkół UMK w Toruniu),
  • Jakub Jędrzejczak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku.

Wśród finalistów tegorocznej edycji znaleźli się również:

  • Zofia Zarzyka z Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy,
  • Jakub Kompanowski z IV Liceum  Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu.

Maturzyści, którzy zostali finalistami projektu to wieloletni stypendyści marszałkowskich programów edukacyjnych. Antonina Łyczkowska, Grzegorz Procyk, Jakub Jędrzejczak i Jakub Kompanowski to stypendyści programu „Prymus Pomorza i Kujaw”. Jakub Kompanowski to także ubiegłoroczny stypendysta programu „Humaniści na start!”.

Jest jeszcze szansa na marszałkowskie stypendia dla zdolnych. Do 30 września trwa nabór wniosków o wsparcie na rok szkolny 2019/2020. Na stypendium może liczyć 2 tysiące uczniów z kujawsko-pomorskich szkół. Wysokość wsparcia to nawet 500 zł miesięcznie. To kwota, którą można przeznaczyć na cele związane z rozwojem edukacyjnym – n.in. zakup książek, komputera lub udział w dodatkowych zajęciach. (więcej).

Foto: Andrzej Goiński

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji