fbpx
Wiadomości

Na Kujawach i Pomorzu jeszcze w październiku ZUS wypłaci ponad 65 tys. czternastek

Już w przyszłym tygodniu ruszy wypłata pierwszych tzw. czternastek. Dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone z urzędu. Nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. W województwie kujawsko-pomorskim  jeszcze w październiku ZUS wypłaci ponad 65,1 tys. dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych.

Część emerytów i rencistów otrzyma czternastą emeryturę jeszcze w październiku. Dotyczy to tych, którzy świadczenia otrzymują pierwszego dnia każdego miesiąca. Pozostali uprawnieni otrzymają ją wraz z listopadowymi świadczeniami, w terminie, w którym co miesiąc pobierają świadczenie – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Czternasta emerytura w tym roku wyniesie 1250,88 zł brutto. Będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych, czyli do  emerytury, renty inwalidzkiej, renty socjalnej, renty rodzinnej, renty szkoleniowej, świadczenia i zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną o kwotę przekroczenia. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, to czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł, czyli 1150,88 zł brutto. Natomiast osoby, których świadczenie będzie równe lub wyższe 4150,88 zł brutto nie otrzymają czternastki – wyjaśnia rzeczniczka.

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Z czternastej emerytury nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona dla około 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać dla około 7,9 mln świadczeniobiorców.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji