fbpx
Wiadomości

Mikołaj Bogdanowicz: W tym trudnym czasie, to bardzo ważna informacja.Blisko 155 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych.

150 zadań drogowych realizowanych w województwie kujawsko-pomorskim przez samorządy, otrzymało rządowe wsparcie z Funduszu Dróg Samorządowych. Pozwoli to na modernizację 227 kilometrów dróg gminnych i powiatowych w naszym regionie. Łączna wartość środków FDS przeznaczonych na dofinansowanie realizacji inwestycji w 2020 roku w całej Polsce to 3 244 mln zł. 

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że poprzez budowę dróg tworzymy nowe miejsca pracy i lepsze warunki do rozwoju gospodarczego. Zaznaczył również, że w obecnej sytuacji, FDS pomoże odbudowywać pewne części gospodarki, co pozwoli wydostać się z gospodarczych kłopotów spowodowanych koronawirusem.

Lepsze drogi lokalne to wsparcie dla gospodarki, większe szanse na rozwój, inwestycje i nowe miejsca pracy. Z Funduszu Dróg Samorządowych wspieramy modernizację i budowę tysięcy kilometrów dróg lokalnychpowiedział premier Mateusz Morawiecki.FDS to wielki program modernizacyjny, to wielki program aktywizacji gospodarczej, wielki program ponownej szansy dla mikro i małych firm budowlanych.

O korzyściach, jakie dzięki uruchomieniu tegorocznej edycji Funduszu Dróg Samorządowych osiągnie nasz region mówił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

W tym trudnym czasie, to bardzo ważna informacja, bardzo odważna decyzja, długo wyczekiwana zarówno przez samorządy, jak i przez firmy drogowe, które te zadania będą realizowałypowiedział wojewoda. – Celem działań rządu jest również to, aby gospodarka po pandemii koronawirusa wróciła do normalności. Fundusz Dróg Samorządowych jest elementem wzmacniającym to działaniedodał.

Minister Andrzej Adamczyk mówił o potrzebie utrzymania tego swoistego silnika rozwoju gospodarczego jakim jest FDS oraz skoku cywilizacyjnym, który za jego sprawą dokonuje się w powiatach i gminach.

W ciągu 10 lat na zadania infrastrukturalne realizowane przez samorządy przeznaczymy 36 mld zł. Jeszcze nigdy na drogi powiatowe i gminne nie trafiły tak duże środki. Nowe inwestycje umożliwią zachowanie sieci drogowej we właściwym stanie i zapewnienie bezpieczeństwa korzystającym z niej mieszkańcompowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Dofinansowanie z FDS dla zadań powiatowych i gminnych jest uzależnione od dochodów jednostek samorządu terytorialnego: im niższy dochód własny, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80% kosztów realizacji zadania.

FDS w liczbach:

Limit na dofinansowanie zadań realizowanych przez samorządy województwa kujawsko-pomorskiego wyniesie 154,6 mln zł:

    • 57,5 mln zł na zadania powiatowe,

    • 97,1 mln zł na zadania gminne.

Wsparcie uzyska 150 zadań: 26 powiatowych i 124 gminnych, co pozwoli na budowę, przebudowę lub remont 227 kilometrów dróg: 78 km powiatowych i 149 km gminnych.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji