fbpx
Tylko TU Wiadomości

,,Mieszkanie prawem, nie towarem”. Przedstawiciele Lewicy wypowiedzieli się o mieszkaniach przy ul. Celulozowej

Mieszkanie to prawo, nie towar. Już za kilka tygodni, 288 rodzin będzie mogło zacząć korzystać z mieszkań przy ulicy Celulozowej. Osiedle jest wybudowane w nowoczesnej technologii modułowej, które aktualnie przygotowywane są do zamieszkania.

W sobotę, 28 maja odbyła się konferencja prasowa Lewicy na temat tanich mieszkań na wynajem we Włocławku. Przedstawiciele Lewicy wypowiedzieli się na temat mieszkań przy ulicy Celulozowej, a także na temat dalszych planów związanych z polityką mieszkaniową.

Bardzo się cieszymy, że możemy nasz region i Włocławek pokazać całej Polsce jako przykład super działania i super budownictwa. Tutaj we Włocławku jest ta siła, jest ta determinacja. Ostatnio wybuchła wielka dyskusja, Lewica powiedziała, że ,,mieszkanie  jest prawem, nie towarem”. My mówimy po prostu o tym, żeby mieszkanie było dla każdego. Niestety w XXI wieku cały czas niektórzy żyją w bardzo ciężkich warunkach, więc to nie jest tak, że mieszkanie nie jest prawem, ono jest prawem i Lewica bardzo głośno o tym mówi i będzie mówiła. Ta konwencja dzisiaj otwiera cykl konwencji, które będziemy organizowali, chcemy zbudować taki bardzo duży program rozwiązań. Ten program będzie gotowy w 2023 roku bo po wygranych wyborach chcemy ten program wdrożyć – powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy.

To jest szansa na to, że ludziom będzie się lepiej żyło, że będą mogli nareszcie nie martwić się kredytem na 30 lat, którego rata może skoczyć w ciągu roku o tysiąc, dwa tysiące, a czasami trzy tysiące złotych do góry. My po prostu dbamy o ludzkie możliwości rozwoju o to żeby młode małżeństwa mogły pozwolić sobie na mieszkanie – dodał Krzysztof Gawkowski wiceprzewodniczący Nowej Lewicy.

Skoro udało się we Włocławku, nie ma powodu, żeby nie mogło się udać w całym kraju. Udaje się także w metropoliach Unii Europejskiej w Berlinie czy Wiedniu, więc naprawdę nie rozumiem tego braku przekonania, że można, a Włocławek i prezydent Kukucki pokazują, że da się. Można wybudować tanie mieszkania na wynajem dla ludzi – powiedziała Anna Maria Żukowska członek zarządu Nowej Lewicy.

Jesteśmy w miejscu, w którym marzenia się spełniają. To są oczywiście marzenia tych 288 rodzin których tu zamieszkają, a to też jest moje osobiste marzenie z 2017 roku, kiedy wspólnie z koleżankami i kolegami jako klub radnych prezentowaliśmy program ,,Polskie mieszkania”. Wtedy mówiliśmy o potrzebie budowania mieszkań na wynajem, wtedy też kilka miesięcy po tym wydarzeniu przyszło mi zapłacić polityczną cenę. W walce o mieszkania odwołano mnie z funkcji przewodniczącego, ale warto było wtedy tę cenę zapłacić. Czas, żeby z doświadczeń Włocławka skorzystali wszyscy Polacy, mieszkanie jest naprawdę prawem. Polacy nie muszą zakładać sobie pętli na szyje w postaci kredytu, który będą spłacać do końca życia. Mieszkania na wynajem dają tę alternatywę – powiedział Krzysztof Kukucki I zastępca Prezydenta Włocławka.

Krzysztof Kukucki poinformował także o przyszłych planach dotyczących polityki tanich mieszkań na wynajem w naszym mieście. W przyszłości mają powstać kolejne mieszkania na wynajem we Włocławku.

Bardzo się cieszę, że wybudowaliśmy te mieszkania, mamy pozwolenie na budowę kolejnych 144 mieszkań. Kończymy projektowanie w centrum miasta w obszarze rewitalizowanym też wyjątkowych mieszkań, które będą w standardzie pasywnym, więc koszty ogrzewania będą minimalne, będzie tam zamontowana rekuperacja, fotowoltaika, pompa ciepła. Wszystko po to, żeby koszty, które będą ponosić najemcy były jak najniższe – dodaje Krzysztof Kukucki.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji