fbpx
Lifestyle

Medytacja – nauka pozytywnego myślenia

Medytacja jest sztuką samodoskonalenia, pomaga otworzyć umysł i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Wbrew powszechnym opinią nie jest ona trudna czy nieosiągalna dla początkujących. To prosta praktyka, aby zmniejszyć poziom stresu w organizmie oraz sprawia, że człowiek jest szczęśliwszy.

Czym jest medytacja ?

Samo słowo medytacja pochodzi od wyrażenia meditari co możemy tłumaczyć jako rozmyślać lub myśleć. Medytacja to szeroko rozwinięta praktyka, której nie można jasno określić jednym słowem. Możemy rozumieć ją poprzez trening umysłu, poprzez skupianie myśli w celu ogólnej poprawy kondycji psychicznej. Na wschodzie medytacja traktowana jest jako rytuał, który umożliwia zmianę światopoglądu oraz wkroczenie na wyższy poziom rozumienia. Na zachodzie postrzegana jest bardziej jako wyciszenie umysłu oraz technika samodoskonalenia.

Medytacja dla początkujących, co i jak?

Medytować możesz w pozycji dla siebie najbardziej dogodnej, jeśli chcesz możesz usiąść lub się położyć. Zadbaj o swój komfort i wygodę, ważne jednak jest to aby pozycja nie utrudniała nam swobodnego oddychania. Medytować można rano i wieczorem, również zależy to od naszych predyspozycji. Medytacja pozwala wyciszyć się przed snem, zmniejszyć stres w ciągu dnia lub pozytywnie zacząć dzień. Miejsce do medytacji również zależy od Ciebie, nie potrzebny jest specjalny kącik, może to być łóżko czy otoczenie przyrody.

Rytuały oparte na buddyzmie, posiadają trzy filary:

  • Koncentracja
  • Współczucie
  • Uważność

Kilka technik dla początkujących

Liczenie oddechu– świadomy oddech jest bardzo ważny. Tradycyjne liczenie do 10 pomaga wyciszyć umysł oraz skoncentrować się na danej rzeczy. Wystarczy wziąć głęboki oddech, a następnie liczyć wdechy i wydech. Wdech – jeden, wydech- dwa, wdech- trzy, wydech- cztery i tak do dziesięciu, a następnie od nowa.

Medytacja poranna– rozluźnij swoje ciało, zajmij dogodną dla siebie pozycję i skup się na czubku swojego nosa, suficie, dowolnej rzeczy. Skupiając się zacznij słuchać swojego oddechu. Staraj się nie rozpraszać, a jeśli jakaś myśl nawraca uświadom co sobie co dokładnie Cię rozprasza, a następnie powróć do ćwiczenia.

Ważne jest, aby pamiętać, że uciekająca uwaga jest całkiem normalna. Umysł człowieka działa na zasadzie strumienia świadomości i przetwarza on wszystko co go otacza. Skupienie uwagi na jednym konkretnym przedmiocie, może być więc dla nas trudne, jednak trening czyni mistrza.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji