fbpx
Wiadomości

Medal Unitas Durat dla bohatera z Brześcia Kujawskiego.

Krzysztof Gorzycki, woźny ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawski, odebrał dziś (26 czerwca) z rąk marszałka Piotra Całbeckiego i wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis w uznaniu jego bohaterskiego czynu obezwładnienia napastnika, który wtargnął do szkoły w Brześciu z bronią.

Wydarzenia z 27 maja ze Szkoły Podstawowej w Brześciu Kujawskim wstrząsnęły całą Polską, kiedy to osiemnastoletni napastnik wszedł niespostrzeżenie do placówki i postrzelił dwie osoby, które obecnie dochodzą do zdrowia. Tylko dzięki wyjątkowej odwadze Krzysztofa Gorzyckiego nie stała się większa tragedia.

Postawa pana Krzysztofa sprawiła, że dziś wydarzenia z tego feralnego dnia możemy wspominać, jako wielką lekcję, która na szczęście nie kosztowała życia niewinnych ludzi. Pan Krzysztof swoim działaniem udowodnił, że bohaterstwo jest nie tylko możliwe, ale i konieczne, gdy znajdziemy się w sytuacji zagrożenia życia. Nie zawahał się, aby narazić swojego bezpieczeństwa, wykazał się naturalną potrzebą niesienia pomocy. Pan Krzysztof jest wzorem człowieka, który zasługuje na najwyższe uhonorowanie. W imieniu wszystkich mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego chcę podziękować za jego bohaterski czyn – powiedział podczas uroczystości wręczenia medalu marszałek Piotr Całbecki.

Serdecznie dziękuję za to wyróżnienie. Pracuję także jako strażak ochotnik, dlatego zdecydowane działanie jest dla mnie czymś naturalnym. Zacząłem działać intuicyjnie i jestem pewien, że w ten sposób postąpiłbym jeszcze raz. Nie czuje się bohaterem, w naturalny sposób wróciłem do pracy, by wciąż wykonywać swoje obowiązki – powiedział Krzysztof Gorzycki.

W naszej szkole uczymy się nawzajem, że w trudnych przypadkach trzeba sobie pomagać. Mamy znakomitych pracowników i cudownych uczniów. Obecnie wracamy do rzeczywistości i bardzo cieszę się, ze mam w swojej załodze pana Krzysztofa powiedziała dyrektor Szkoły  Podstawowej w Brześciu Kujawskim Danuta Kuczyńska.

Foto: Szymon Zdziebło

 

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji