fbpx
Wiadomości

Kupuj od rolnika- podsumowano cykl szkoleń.

Na Kujawach odbyło się 20 warsztatów na temat prowadzenia rolniczego handlu detalicznego, w których wzięło łącznie udział niemal 750 rolników z regionu. Szkolenia były organizowane przez Ośrodek Analiz Cegielskiego w ramach projektu Kupuj od rolnika – aktywizacja rynkowa rolników w Polsce.

W środę 15 stycznia br.  w Majątku Kaniewo, odbyło się śniadanie prasowe podsumowujące program, który patronatem objęła poseł na Sejm Anna Gembicka.

Dzięki wprowadzeniu w Polsce instytucji rolniczego handlu detalicznego rolnicy mogą bez zbędnych formalności i na korzystnych zasadach podatkowych sprzedawać swoje produkty bezpośrednio konsumentom. To duży przełom, szczególnie dla mniejszych gospodarstw, które były do tej pory skazane na warunki narzucane przez pośredników. Również konsumenci mogą zyskać większy dostęp do świeżej i zdrowej żywności w atrakcyjnej cenie.

Bardzo się cieszę, że mogłam objąć swoim patronatem cykl szkoleń „Kupuj od rolnika”, promujący rolniczy handel detaliczny. Polscy rolnicy są niezwykle przedsiębiorczy i gospodarni, a ich produkty są smaczne i zdrowe. Warto je promować i kupować. Jako rząd wprowadzamy rozwiązania, które likwidują bariery tłumiące możliwość bezpośredniego sprzedawania takich produktów. Bardzo się cieszę, że organizacje takie jak Ośrodek Cegielskiego informują o korzystnych zmianach w prawie dla rolników. Zdecydowanie jest o czym mówić!poseł Anna Gembicka 

Jak zaznacza Ośrodek Analiz Cegielskiego, by rolniczy handel detaliczny mógł zacząć dobrze działać, nie wystarczy tylko ustawa, potrzebne jest budowanie świadomości i kompetencji w takich obszarach jak sprzedaż czy marketing. Program Kupuj od rolnika stanowi odpowiedź na to wyzwanie. Ośrodek nie tylko zorganizował lokalne szkolenia, ale uruchomił także portal informujący o najważniejszych kwestiach związanych z rolniczym handlem detalicznym. Całość była możliwa dzięki wsparciu Darczyńcy – Fundacji Orlen.

Zainteresowanie naszym programem przerosło wszelkie oczekiwania. Polscy rolnicy są statystycznie najmłodsi w Europie, korzystają na co dzień z nowych technologii i nie chcą stać w miejscu. Rolniczy handel detaliczny pozwala im rozwijać swoją działalność i lepiej dostosowywać się do zmieniających warunków, a jednocześnie poprawiać dochodowość gospodarstw.powiedział Paweł Pawłowski, wiceprezes Ośrodka Analiz Cegielskiego i pomysłodawca projektu.

Organizatorom zależało by być blisko osób faktycznie zainteresowanych rozpoczęciem rolniczego handlu detalicznego, dlatego szkolenia miały miejsce także w małych miejscowościach – takich jak Pokrzydowo, Grzybno, Kawęczyn czy Biały Bór. Łącznie udało się przeszkolić niemal 750 rolników na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Podczas szkoleń rolnicy mogli w sposób kompleksowy dowiedzieć się jak prowadzić rolniczy handel detaliczny. Pierwsza część zajęć była poświęcona prawnym i podatkowym aspektom tego rodzaju działalności. Pozostała część szkolenia przedstawiała skuteczne techniki sprzedażowe i marketingowe które pozwalają odnieść sukces w rolniczym handlu detalicznym.

Staraliśmy się ukazać jak wiele możliwości oferuje rolniczy handel detaliczny – można sprzedawać swoje produkty nie tylko konsumentowi finalnemu, którym jest nie tylko przysłowiowy Kowalski, ale także sklepom, restauracjom, czy stołówkom. Co więcej, działalność taka przynosi bardzo wymierne korzyści finansowe. Cieszy to, że na pytania wielu osób, zarówno młodych jak i starszych wiekiem, czy to uczniów szkół rolniczych, czy też doświadczonych producentów, można było udzielić bardzo wielu pozytywnych odpowiedzi. zaznaczył mecenas Ryszard Machnowski, który prowadził szkolenia.

Ośrodek Analiz Prawnych, Gospodarczych i Społecznych im. Hipolita Cegielskiego został założony w 2017 r. by wspomagać dynamiczny i harmonijny rozwój gospodarczy Polski. Zapewnia wsparcie merytoryczne dla polskich przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych. Swoje cele realizujemy m.in. opracowując raporty analityczne, przygotowując ekspertyzy prawne, prowadząc doradztwo prawne i gospodarcze, a także organizując szkolenia.

Więcej informacji na temat projektu dostępne jest na stronie: https://rolnictwo.osrodekanaliz.pl/.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji