fbpx
Galerie Wiadomości

„Kultura ludowa przetrwalnikiem Polskości”- koncert w Centrum Kultury Browar B

Losy Polski wielokrotnie zmuszały naszych przodków do chwycenia za broń, jednak walka o naszą tożsamość, toczyła się nie tylko na polach bitew. Walka naszych przodków obecna była w każdym aspekcie życia, starano się zachować język, tradycję oraz polską kulturę. W niedzielę 26 września mieliśmy możliwość oglądać widowisko Kultura Ludowa przetrwalnikiem Polskości.

Koncert „Kultura ludowa przetrwalnikiem Polskości” przeniósł widzów do czasów zaborów, gdzie Polska formalnie nie istniała i jedynie jej wspomnienie rozgrzewało serce wielu osobą. Widzowie mieli okazję obserwować jak toczono walki, ale nie te na polu bitw, a w życiu codziennym. Nasi przodkowie musieli walczyć o tożsamość kulturową czyli nasze tradycje, język oraz kulturę. Dbanie o ten aspekt, naszego narodu pozwolił na jego ostateczne wyzwolenie w 1918 roku.

W widowisku brał udział Zespół Pieśni i Tańca Wisła oraz Zespół Pieśni i Tańca Kujawy, przygotowali oni pokaz Polonia Restituta. Widzowie na własnej skórze mogli poczuć trud jaki wkładano aby duch polski przetrwał w czasach zaborów. W czasie pokazu odbiorcą towarzyszyła muzyka Fryderyka Chopina, poezja Adama Mickiewicza oraz oryginalnego teksty Józefa Piłsudskiego.

W widowisku brało udział 70 artystów, na scenie mogliśmy oglądać między innymi:

  • Aleksandra Jurkitewicza w roli żołnierza,
  • Adama Gradowskiego w roli poety,
  • Jakuba Matwiejczyka w roli dziennikarza,
  • Marka Walczaka w roli Marszałka Piłsudskiego
  • Anna Durniat, solistka – sopran.

Spektakl był oparty o scenariusz i reżyserię Piotra Onyszko i Adama Gradowskiego
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji