fbpx
Wiadomości

Kultura, historia i bezpieczeństwo publiczne w jednym miejscu- marzenie Brześcia realizowane, akt erekcyjny wmurowany.

4 lipca w Brześciu Kujawskim odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego oraz podpisanie aktu erekcyjnego „Nowoczesnego Obiektu Wielofunkcyjnego- Kultura, Historia, Bezpieczeństwo Publiczne”.

Podpisy na dokumenie złożyli burmistrz Brześcia Tomasz Chymkowski, przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Stanny, prokurent wykonawcy firmy Wiksbud, Zbigniew Sieradzki i Agata Kubajka, dyrektor Centrum Kultury w Brześciu Kujawskim.

Tomasz Chymkowski: Żeby marzenia się spełniły trzeba przede wszystkim je mieć i dążyć do ich realizacji- tak też było z budową tego obiektu. O tym, że w Brześciu Kujawskim powinien funkcjonować nowoczesny Dom Kultury mówił i wiedział prawie każdy. Tak też myślał ówczesny burmistrz Wojciech Zawidzki, radni Rady Miejskiej w Brześciu Kujawskim oraz pracownicy urzędu. Każdy kto z nas budował własny dom wie doskonale, że do jego realizacji potrzebna jest działka, projekt, pieniądze i wykonawcy. Dziś można powiedzieć: działka jest, projekt jest, wykonawca jest,  pieniądze są i dzięki temu  ten obiekt  powstaje.

Kultura, historia i bezpieczeństwo publiczne – takie będzie nowe Centrum Kultury  w Brześciu  Kujawskim . Sala widowiskowa i nowoczesne pomieszczenia, gdzie będą odbywały się próby, zajęcia i warsztaty, scena zewnętrzna i restauracje. 2-kondygnacyjne muzeum, które ma przyciągać zwiedzającego nowoczesnością i sposobem przekazania historii Grodu Łokietka, połączone z wydarzeniami, które miały miejsce w Polsce i Europie.

Tomasz Chymkowski: Muzeum to również pokazanie kultury kujawskiej, żydowskiej, historii kolejki wąskotorowej i brzeskiej cukrowni czy też historii rodu Kronenbergów. Bezpieczeństwo publiczne to przede wszystkim nowoczesna jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, tak bardzo ważna z punktu widzenia chociażby autostrady A1, ale również możliwość wykorzystania tej części obiektu w zakresie ratownictwa medycznego. Stojąc dzisiaj na tej nieruchomości, widząc postęp prac, wiedząc też jak wygląda harmonogram realizacji inwestycji mogę powiedzieć, że marzenia wkrótce się spełnią. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli i uczestniczą w procesie inwestycyjnym realizacji obiektu. Idziemy zgodnie z harmonogramem, kontynuujemy dzieło dla przyszłych pokoleń, a kultura w Brześciu Kujawskim ma i będzie miała się dobrze.

Wojciech Zawidzki były burmistrz Brześcia Kujawskiego, obecny radny powiatu : Na działkę pod budowę tego obiektu zabiegaliśmy, aż 11 lat- byliśmy wytrwali. W każdej dziedzinie trzeba mieć, po pierwsze możliwość, a po drugie trzeba być cierpliwym. Z panem burmistrzem Tomaszem Chymkowskim od wielu lat  przymierzaliśmy się do różnych form projektów, uznaliśmy, że jest to najlepsze miejsce w kontekście dobrze rozwijającej się gminy, mówię o strefie gospodarczej rozwoju infrastruktury i mieszkalnictwa w gminie Brześć Kujawski. Ten obiekt nie buduje się na 50-70 lat, jak kiedyś zamierzały technologie budowy bloków, a zakładamy, że kilkaset. Ta inwestycja jest tak zaprojektowana, żeby nie było konieczności za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat wiele poprawiać, ale żeby służyła tej młodzieży i następnym pokoleniom jak najdłużej.

31 października 2018 roku została zawarta umowa na budowę Centrum z wykonawcą-  firmą Wiksbud z Lipna. Koszt budowy obiektu to 33 mln zł. Planowany termin oddania inwestycji -styczeń 2021 roku, ale być może terminem będzie już rok 2020, ponieważ…

Tomasz Chymkowski:  Rok 2020 to 770- lecie nadania praw miejskich Brześcia Kujawskiego. Dołożymy wszelkich starań, aby ten rok wyglądał godnie- z punktu widzenia kalendarza imprez, zarówno kulturalnych, jak i sportowych. Będziemy również starali się w tym wyjątkowym roku oddać Brzeskie Centrum Kultury.

Kinga Maślanka

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji